Czytasz dzięki

George z Fed: recesja może przybrać kształt podwójnego dna

opublikowano: 26-08-2020, 15:14

Esther George, szefowa Banku Rezerw Federalnych (Fed) z Kansas City uważa, że jeśli dojdzie do ponownego nasilenia się pandemii koronawirusa, rozpoczęta w lutym recesja może stworzyć formację podwójnego dna, co poważnie podkopie fundamenty amerykańskiej gospodarki.

W wywiadzie dla CNBC powiedziała, że poważnym czynnikiem ryzyka dla władz monetarnych jest to co stanie się jesienią jeżeli dojdzie do kolejnej mocnej fali infekcji Covid-19.

Esther George, szefowa Fed z Kansas City
Zobacz więcej

Esther George, szefowa Fed z Kansas City fot. Bloomberg

George stwierdziła, że nadal podstawą scenariusza dla Fed jest zakładana poprawa sytuacji gospodarczej. W takim przypadku władze pieniężne powstrzymają się od dalszych działań politycznych, po obniżeniu krótkoterminowych stóp procentowych prawie do zera, otwarciu programu płynnościowego i udzieleniu idących w setki miliardów pożyczek.

Warunki finansowe są bardzo sprzyjające. Mamy niskie oprocentowanie, nadal mamy możliwości w tych kredytach - powiedziała George. W mojej opinii, jest zbyt wcześnie, aby spekulować nad czymkolwiek innym, co może być potrzebne, poza tym, że Rezerwa Federalna będzie bardzo czujna w tej sprawie i będzie gotowa odpowiedzieć, jeśli będzie to konieczne – dodała. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane