GetBack sprzedał część portfeli Hoistowi

opublikowano: 29-04-2019, 22:00

Długo zapowiadana transakcja została sfinalizowana. GetBack wchodzi w drugą fazę restrukturyzacji.

Szwedzki Hoist Finance sfinalizował transakcję odkupienia od GetBacku portfela długów za około 400 mln zł.

— Poprzez tę transakcję Hoist Finance realizuje strategię zwiększania aktywności operacyjnej oraz wzrostu w Polsce, która jest jednym z naszych priorytetowych rynków. Przejmowane portfolio pochodzi od instytucji, które nam, jako aktywnemu graczowi na rynku obrotu wierzytelnościami, są dobrze znane — skomentował Klaus-Anders Nysteen, prezes Hoist Finance.

Hoist miał początkowo przejąć wszystkie portfele wierzytelności, jakimi dysponował GetBack, co stwarzało szansę na realizację tzw. inwestorskiej wersji układu. W grudniu 2018 r. szwedzki nadzór finansowy zwiększył jednak wymagania kapitałowe wobec Hoista, co zablokowało transakcję.

Ustalono, że Szwedzi przejmą ostatecznie część aktywów. Transakcja ma pozwolić Get- Backowi na złapanie oddechu pozwalającego na kontynuowanie działalności windykacyjnej z pozostałych portfeli. Doprowadzenie do spełnienia warunków transakcji po stornie GetBacku skłoniło zresztą Przemysława Dąbrowskiego do rezygnacji ze stanowiska prezesa.

— Widzę, że istotna faza restrukturyzacji się zakończyła. Są spełnione wszystkie warunki zawieszające transakcji z Hoistem, więc moim zdaniem transakcja zostanie sfinalizowana w zakładanym terminie, a sąd zatwierdzi układ. W związku z tym GetBack powinien przejść do drugiej fazy restrukturyzacji, w której będzie się zajmował serwisowaniem portfeli i potrzebuje prezesa odpowiedniego do takiego profilu działalności. W związku z tym przechodzę na stanowisko wiceprezesa, by dokończyć transakcję z Hoistem i dalej zajmować się restrukturyzacją — tłumaczył wtedy Przemysław Dąbrowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane