Giełda w Moskwie największym beneficjentem zwycięstwa Trumpa (WYKRES DNIA)

Główny indeks giełdy rosyjskiej zyskał od zwycięstwa Donalda Trumpa najwięcej spośród głównych wskaźników wszystkich rynków wschodzących, jeśli tylko stopy zwrotu skorygować o ryzyko.

Stopy zwrotu, skorygowane o ryzyko, dla najlepiej zachowujących się głównych indeksów z rynków wschodzących, od daty wyborów w USA
Zobacz więcej

Stopy zwrotu, skorygowane o ryzyko, dla najlepiej zachowujących się głównych indeksów z rynków wschodzących, od daty wyborów w USA Bloomberg

Inwestorzy z giełdy w Moskwie uwierzyli w deklaracje Donalda Trumpa, że ten poprawi relacje między USA i Rosją. Widać to po zachowaniu rosyjskich spółek. Od dnia wyborów za oceanem indeks Micex zyskał, po korekcie o ryzyko związane ze zmiennością, najwięcej spośród wszystkich głównych wskaźników giełd krajów rozwijających się, oblicza agencja Bloomberg.

To nie jedyny sygnał poprawy nastawienia inwestorów do rosyjskiego rynku akcji, związanej nie tylko z oczekiwaniami, że ocieplenie na linii Waszyngton-Moskwa doprowadzi do zdjęcia nałożonych na Rosję sankcji. Największy oparty na spółkach z rynku rosyjskiego fundusz ETF zanotował najwyższe od ponad roku napływy kapitału. Zachodnie korporacje, w tym Ikea, Leroy Merlin, Mars oraz Pfizer, zaczęły inwestować w nowe sklepy i fabryki, licząc na to, że  gospodarka wychodzi z trwającej od dwóch lat recesji.

- Ostatnie 2-3 lata były katastrofą. Teraz sytuacja się poprawia, w czym pomaga ustabilizowanie kursu rubla oraz prognozy przywrócenia wzrostu gospodarczego – oceniał w rozmowie z Bloombergiem Frank Schauff, szef stowarzyszenia przedsiębiorców  europejskich w Moskwie.


Stopy zwrotu, skorygowane o ryzyko, dla najlepiej zachowujących się głównych indeksów z rynków wschodzących, od daty wyborów w USA. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełda w Moskwie największym beneficjentem zwycięstwa Trumpa (WYKRES DNIA)