Giełdowy debiut może obniżyć podatek

DI, PAP
opublikowano: 08-07-2013, 00:00

NSA stanął po stronie spółki, która do kosztów podatkowych zaliczyła wydatki związane z wejściem na giełdę.

Spółka wchodząca na giełdę zapłaci niższy podatek CIT. To możliwe dzięki piątkowemu orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), który uznał, że wydatki spółki, związane z wejściem na giełdę, przeznaczone m.in. na księgowych, maklerów i marketing zalicza się do kosztów podatkowych.

Sprawa dotyczyła spółki, która w sierpniu 2007 r. weszła na giełdę. Przez rok przygotowywała się na to wejście, korzystając z pomocy m.in. księgowych, maklerów i firm marketingowych. Spółka była przekonana, że wydatki na te usługi może zaliczyć do kosztów podatkowych.

Izba Skarbowa w Katowicach uznała jednak, że spółka nie ma racji, bo wydatki dotyczące emisji akcji, przeznaczone m.in. na księgowych, maklerów i marketing służą powiększeniu kapitału zakładowego. Wydatki dotyczące emisji akcji nie są związane z osiągnięciem przychodu, a tylko wtedy można by je było uznać za koszty podatkowe — stwierdziła izba.

Spółka zaskarżyła interpretację izby do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, twierdząc, iż koszty podwyższenia kapitału zakładowego oraz wejścia na giełdę stanowią wydatki racjonalne, uzasadnione, związane z prowadzoną działalnością i mające na celu osiągnięcie przychodów przez spółkę. WSA w Krakowie uznał, że izba skarbowa nie miała racji.

„Ustawodawca dzieli koszty uzyskania przychodów na: koszty związane bezpośrednio z przychodem oraz koszty związane z przychodem pośrednio” — stwierdził WSA.

Argumentował, że wydatki spółki, przeznaczone na księgowych, maklerów czy marketing są związane z osiąganym przez nią przychodem, więc są kosztem podatkowym. Izba skarbowa zaskarżyła wyrok krakowskiego sądu do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale ten oddalił w piątek jej kasację (sygn. II FSK 2306/11).

Odwołał się do uchwały ze stycznia 2011 r. (sygn. II FPS 6/10), w której NSA stwierdził, że „Tylko wydatki związane z emisją nowych akcji, bez których nie jest możliwe podwyższenie przez spółkę kapitału zakładowego, nie są kosztami podatkowymi”.

Takimi wydatkami są opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych czy koszty oferowania papierów wartościowych. Pozostałe wydatki, poniesione „przy okazji” podwyższania kapitału zakładowego spółki są kosztami podatkowymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu