Giełdy europejskie nie zakończyły tygodnia wzrostami

Marek Druś
07-12-2001, 19:06

Sesje na giełdach europejskich zakończyły się spadkami, w czym miało swój udział pogorszenie nastrojów na giełdach w USA spowodowane danymi o wzroście bezrobocia w listopadzie.

Kiepskie dane o wynikach największego europejskiego nadawcy telewizyjnego, niemieckiego RTL Group, strąciły w dół cenę jego akcji. Spowodowały również wyprzedaż papierów jego branżowych rywali, brytyjskiej stacji Granada i francuskiej M6-Metropole Television.

Potaniały udziały spółek z branży paliwowej. Przyczyniła się do tego zniżka kursu ropy, spowodowana utrzymującą się niepewnością co do powodzenia planu OPEC ograniczenia wydobycia surowca wraz z innymi jego producentami nie należącymi do kartelu.

W dół poszła cena papierów BP, Shell T&T oraz Royal Dutch. Analitycy uważają, że w związku ze spadkiem popytu zyski spółek nie poprawią się, nawet gdy ropa zdrożeje do 20 USD za baryłkę.

Kiepskie nastroje w USA przełożyły się na pogorszenie notowań udziałów producentów chipów. Potaniały akcje największych spółek branży, STMicroelectronics i ARM Holdings.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Giełdy europejskie nie zakończyły tygodnia wzrostami