Giertych: Liga ustosunkuje się do wniosku o zmianę premiera, jeśli taki będzie

Polska Agencja Prasowa SA
08-03-2006, 13:07

Lider LPR Roman Giertych powiedział w środę dziennikarzom w Sejmie, że jeżeli pojawi się wniosek o zmianępremiera, "o czym słyszał", to wówczas Liga się do niego ustosunkuje. "W pakcie stabilizacyjnym nie wpisano automatycznej zmiany premiera na wniosek prezesa PiS" - podkreślił.

Lider LPR Roman Giertych powiedział w środę dziennikarzom w Sejmie, że jeżeli pojawi się wniosek o zmianępremiera, "o czym słyszał", to wówczas Liga się do niego ustosunkuje. "W pakcie stabilizacyjnym nie wpisano automatycznej zmiany premiera na wniosek prezesa PiS" - podkreślił.

    Na wtorkowej konferencji prasowej w Poznaniu prezes PiS Jarosław Kaczyński nie wykluczył, że możliwa jest sytuacja, w której rząd zwróci się do Sejmu o wotum zaufania. Zastrzegł jednak, że nie chciałby wypowiadać się bez premiera, "bo to on decyduje w takich sprawach".

    Dodał, że możliwe jest, że rząd będzie chciał powiązać głosowanie nad wotum zaufania "z poparciem jakichś ustaw" - na przykład ustawy o likwidacji WSI, ustawy o powołaniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Komisji Prawdy i Sprawiedliwości.

    Z kolei szef PO Donald Tusk powiedział w środę, że jedyną drogą do wcześniejszych wyborów parlamentarnych jest - w jego ocenie - dymisja rządu. Zadeklarował, że Platforma "nie przyłoży ręki" do samorozwiązania parlamentu.

    "Jeżeli (prezes PiS) Jarosław Kaczyński za wszelką cenę chce skrócić kadencję tego parlamentu i rozpisać wcześniejsze wybory, to jedyną drogą do tego jest dymisja tego rządu. Samorozwiązanie nie jest drogą do skrócenia kadencji parlamentu, bo wymagałoby zgody zdecydowanej większości ugrupowań, a nie ma takiej zgody"  - powiedział Tusk na konferencji prasowej w Sejmie.

    Lider LPR zaznaczył, że "jeżeli będzie inna poważna kandydatura" na premiera to wówczas Liga "poważnie to rozważy".

    Giertych powtórzył, że jeżeli PiS złoży wniosek o samorozwiązanie Sejmu "będzie to oznaczało, że wypowiada pakt stabilizacyjny".    Jak powiedział, Liga byłaby przeciwko wnioskowi o odwołanie ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Jego zdaniem, rządowi Kazimierza Marcinkiewicza do 2 lutego 2007 roku "trzeba dać czas". "Nie jesteśmy ze wszystkiego zadowoleni, nie bierzemy odpowiedzialności, ale uważamy, że przez rok rządowi trzeba daćpopracować" - podkreślił Giertych.

    Dodał, że za rok Sejm oceni, czy przedłużać o kolejny rok mandat gabinetu Marcinkiewicza, "zaproponować wybory czy inne rozwiązanie, jakąś koalicję rządową".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Giertych: Liga ustosunkuje się do wniosku o zmianę premiera, jeśli taki będzie