Giertych postuluje zakaz rozpowszechniania brutalnych gier

(Marek Druś)
opublikowano: 21-12-2006, 13:57

Zakaz rozpowszechniania brutalnych gier komputerowych ma być dopisany do programu "Zero tolerancji dla przemocy w szkole".

Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych zapowiedział w czwartek dopisanie do projektu uchwały w sprawie programu "Zero tolerancji dla przemocy w szkole" zapisów o zakazie rozpowszechniania brutalnych gier komputerowych.

Jak mówił Giertych na konferencji prasowej, do takiego pomysłu przekonała go grecka minister edukacji i wyznań Marietta Jannaku, z którą spotkał się w środę w Atenach. Wicepremier wyjaśnił, że chodzi mu o wprowadzenie zakazu rozpowszechniania takich gier, w których na przykład grający torturuje i zabija inne postacie oraz takich, w których są elementy pornografii.

Giertych przyznał, że jest bardzo zadowolony z wizyty w Grecji, podziękował Jannaku za zaproszenie. Przypomniał, że wspólnie ustalili, że wystąpią do Portugalii, która będzie w drugiej połowie przyszłego roku przewodniczyć Unii Europejskiej, o zorganizowanie spotkania ministrów edukacji UE na temat zjawiska przemocy w szkołach; list mają wystosować w styczniu.

Ministrowie edukacji Polski i Grecji opowiedzieli się także, za przygotowaniem i przyjęciem przez Unię strategii w sprawie zwalczania przemocy w szkołach. Podkreślił, że "pewnym problemom należy przeciwdziałać się w skali kontynentu". Poinformował, że podczas spotkania z grecką minister ustalili także, że prześlą innym krajom polskie i greckie programy przeciwdziałania przemocy - mają one stać się podstawą przygotowania unijnej strategii.

"Ktoś pytał mnie dlaczego rozmowy i wspólny list z Grecją. Po pierwsze: tam teraz toczy się teraz bardzo głośna, podobnie jak w Polsce, dyskusja na temat edukacji i przemocy w szkołach. Po drugie: to kwestia pewnej taktyki, Grecja jest tzw. starym krajem UE, nasza wspólna propozycja ma inny wymiar i rangę w skuteczności działania" - powiedział Giertych. Dodał, że z nieformalnych rozmów z innymi ministrami edukacji krajów UE wie, iż jest konsensus w sprawie zajęcia się problemem przemocy na forum Unii.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Minister edukacji pytany na konferencji o to czy wystąpi do Sejmu o wycofanie projektu ustawy powołującej Narodowy Instytut Wychowania (NIW), odpowiedział, że o losie dokumentu zdecydują posłowie. Przyznał także, że sam "entuzjazmu do tego projektu (o powołaniu NIW) nie wykazuje", gdyż - jego zdaniem - kwestie związane z wychowaniem to nie sprawa urzędników lecz nauczycieli i rodziców. Przypomniał, że rząd przyjął projekt ustawy o NIW gdy, Liga Polskich Rodzin nie była jeszcze w rządzie.

NIW był sztandarowym hasłem edukacyjnym Prawa i Sprawiedliwości. Miał ruszyć najpierw we wrześniu, potem w styczniu 2007 r. Ostatnio sejmowa podkomisja, która zajmuje się tym projektem, wyznaczyła kolejny termin - lipiec 2007 r. Tymczasem w czwartek "Gazeta Wyborcza" napisała, że w projekcie budżetu na przyszły rok nie zabezpieczono środków na NIW. W projekcie ustawy o NIW zapisano, ze na jego uruchomienie potrzeba 11 mln zł.

NIW miał się zajmować m.in. opracowywaniem programów wychowawczych, szkoleniem nauczycieli oraz kontrolowaniem mediów, czy nie pojawiają się w nich szkodliwe dla dzieci i młodzieży treści.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane