Gigant z USA inwestuje w firmę z Gliwic

opublikowano: 04-09-2018, 22:00

Założona i rozwijana przez polskich inżynierów firma EZUniverse dołączy do grupy amerykańskiego giganta. Nowy właściciel przeniesie dużą część operacji do Polski.

EZUniverse to firma założona w 2008 r. przez polskich inżynierów. Choć jej siedziba mieści się w USA, większość zespołu znajduje się w oddziale w Gliwicach, którego trzon tworzą absolwenci Politechniki Gliwickiej.

Z USA NAD WISŁĘ:
Z USA NAD WISŁĘ:
Po przejęciu przez amerykański DDT spółki EZUniverse, której prezesem i współwłaścicielem jest Leszek James, nowy właściciel chce przenieść część działalności do Polski i zatrudnić 50-60 informatyków.
Fot. ARC

Na jej zakup zdecydowała się amerykańska spółka DTT, wyspecjalizowana w rozwiązaniach do zapobiegania stratom w branżach hotelarsko-gastronomicznej i detalicznej. Jej właścicielem jest fundusz BV Investment Partners, mający w portfelu firmy o wartości ponad 5,5 mld USD.

— Sfinalizowana właśnie transakcja sprzedaży dotyczy wszystkich aktywów spółki, tj. produktów, nazwy, przeniesienia klientów i pracowników wszystkich projektów — mówi Leszek James, prezes i współzałożyciel EZUniverse.

Firma zatrudnia ponad 70 osób. Wartość transakcji nie jest znana.

— Mogę jedynie powiedzieć, że była ośmiocyfrowa — tyle ujawnia Leszek James.

Spektakularny kontrakt

Główny produkt EZUniverse to 360iQ — technologia, stosowana głównie w restauracjach sieciowych, która pozwala na zmniejszenie strat, zwiększenie sprzedaży oraz efektywniejszą działalność. Umożliwia m.in. wykrycie nieprawidłowości podczas transakcji przy kasach oraz np. tego, czy pracownik stosuje się do zasad higieny. Pierwszym jej dużym klientem był Subway.

— Rozwiązanie 360iQ funkcjonuje w ponad 7 tys. restauracji, z czego większość to restauracje firmy Subway. W wyniku fuzji powstanie podmiot, który będzie obsługiwał ponad 45 tys. restauracji. Oczywiście planowana jest dalsza ekspansja — mówi Adam Hollanek, były udziałowiec EZUniverse i współtwórca oprogramowania 360iQ.

Z kontraktem podpisanym w 2013 r. z Subwayem jest związana ciekawa historia.

— Gdy Subway zainteresował się produktem spółki i chciał go kupić, okazało się, że EZUniverse jest dla niego za małym partnerem.Dlatego stworzył strukturę pośredników dostarczających software, aby uniknąć obaw o kondycję relatywnie małego wówczas przedsiębiorstwa — mówi Leszek James.

Po zdobyciu tak wielkiego partnera później poszło łatwiej. W 2015 r. firma podpisała kontraktz Burger King Corporation. Wśród jej klientów jest także m.in. Dunkin’ Donuts i KFC. W wyniku transakcji cały zespół założycieli EZUniverse przejdzie do DTT i będzie wspierał nowego właściciela. Obie firmy mają razem rosnąć i się rozwijać. Nowy właściciel plany rozwojowe wiąże z Polską. Cały pion inżynierski, rozwój i wsparcie będą umieszczone w naszym kraju.

— Chodziło nam nie tylko o sprzedaż rozwiązania, ale też zapewnienie rozwoju. DTT planuje do końca roku przenieść dużą część operacji do Polski, a zatrudnienie zwiększy się o 50- -60 osób — mówi Leszek James.

Globalna ekspansja

— BV Investment Partners chce stworzyć z DTT firmę o zasięgu globalnym. Obecnie trwają pilotaże naszego rozwiązania w Hiszpanii i innych krajach w Europie. Patrzymy też na Daleki i Bliski Wschód oraz Australię. Spodziewamy się, że wyniku fuzji ekspansja przyspieszy — dodaje Adam Hollanek.

Gliwicki oddział EZUniverse zatrudnia ponad 40 osób. Łącznie ze współpracującymi osobami, m.in. z EUVIC, w Polsce pracuje ponad 50 osób. W wyniku transakcji oddział zapewne zmieni nazwę na DTT Polska. W USA DTT zatrudnia ponad 350 osób. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane