Tytuł Globtrotera trafił do Grupy Kapitałowej Fasing. Wyróżnione zostały Fabryka Obrabiarek Rafamet oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Nagroda główna: Grupa Kapitałowa Fasing
Grupa Kapitałowa Fasing zajmuje się produkcją łańcuchów m.in. do przemysłu górniczego, energetyki, transportu i przeładunku, budownictwa czy przemysłu stoczniowego. Działa na 48 rynkach na całym świecie – i zapowiada, że to nie koniec ekspansji.

– Nie chcemy na tym poprzestać. Rozpoznajemy różne modele wejścia na nowe rynki zagraniczne w zależności od regionu. Od lat dążymy do znacznej dywersyfikacji naszej działalności, pozwala nam to dostarczać produkty do nowych branż i odbiorców – mówi Zdzisław Bik, prezes grupy Fasing.
Dodaje, że każdy nowy rynek wymaga od firmy nauczenia się schematu działania na nim. Bywa, że to, co w jednym z krajów jest oczywistym standardem, w drugim może zupełnie się nie sprawdzić.
– Mamy jednak znakomitą kadrę doświadczonych i zaangażowanych handlowców oraz ekspertów, dla których spotkanie z nową kulturą biznesową nie jest barierą, a wyzwaniem, które chcą podjąć – mówi Zdzisław Bik.
Jego zdaniem nie ma jednego przepisu na sukces za granicą. Aby być skutecznym, trzeba indywidualnie podchodzić do każdego rynku i każdego odbiorcy o nowym profilu.
– Na nasz międzynarodowy sukces składa się doświadczona kadra, elastyczność działania, ponad stuletnie doświadczenie w nieprzerwanej produkcji oraz niekwestionowana jakość naszych rozwiązań – mówi Zdzisław Bik.
W 2019 r. wartość eksportu Grupy wyniosła 93,63 mln zł. Eksport stanowi 61,5 proc. sprzedaży firmy. Najwięksi odbiorcy to Chiny, Ukraina, Szwecja, Rosja, Niemcy, Białoruś, Australia, Kazachstan, Belgia i Turcja. Grupa Fasing ma swoje spółki zależne w Niemczech, Czechach, Rosji, na Ukrainie oraz tak odległych rynkach jak Chiny i Stany Zjednoczone. To umożliwia jej bezpośredni dostęp do tamtejszego rynku i ułatwia dotarcie do konsumentów na całym kontynencie.
– Dzięki temu jesteśmy zawsze blisko klientów – zarówno w zakresie dostaw naszych rozwiązań, jak i usług serwisowych – podkreśla Zdzisław Bik.
Dodaje, że z każdym klientem firma utrzymuje partnerskie relacje. Wspiera konsumentów zarówno w procesie podejmowania decyzji o wyborze danego rozwiązania, jak i jego instalacji. Oferuje również obsługę posprzedażową.
– Opracowaliśmy własny model współpracy z naszymi partnerami, który jest satysfakcjonujący na każdym etapie dla każdej ze stron – zaznacza Zdzisław Bik.
Wyróżnienie: Fabryka Obrabiarek Rafamet
Ta spółka, działająca w przemyśle elektromaszynowym, eksportuje swoje produkty do 80 krajów. Jury doceniło jej odważne działania na odległych rynkach, takich jak Arabia Saudyjska, Argentyna, Australia, Azerbejdżan, Pery, Tajlandia, Japonia i Indonezja. Wielkość firmowego eksportu w ubiegłym roku wyniosła 57,27 mln zł, co stanowiło 68 proc. całej sprzedaży.
Wyróżnienie: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych eksportuje swoje produkty do 53 państw. Odważnie zdobywa odległe rynki, mimo że w jej przypadku wiąże się to ze szczególnymi wyzwaniami, takimi jak konieczność dostosowania się do wymogów dotyczących jakości i bezpieczeństwa klienta oraz organizacja transportu specyficznych produktów. Firma produkuje m.in. banknoty, dokumenty, systemy do personalizacji i zabezpieczone druki.
© ℗