GM: po 'płaskim' 2018 r. w kolejnym wzrosną zyski

opublikowano: 16-01-2018, 15:25

General Motors oczekuje, że zyski koncernu w 2018 r  w nieznacznym stopniu powinny się różnić od tych za ubiegły rok, ale w 2019 r. mogą odnotować satysfakcjonujący wzrost. Nadzieje największego amerykańskiego producenta samochodów związane są z wprowadzeniem do sprzedaży odnowionej linii pickupów i ciężarówek, donosi Reuters.

GM miał bardzo dobry rok 2017, ponieważ kontynuowaliśmy przekształcanie firmy, aby była bardziej skoncentrowana, odporna i zyskowna" – stwierdziła dyrektor generalna GM Mary Barra. Dodała, że spółka jest przygotowana na kolejny silny rok i jeszcze lepszy 2019 r."

The Renaissance Center, światowa centrala koncernu General Motors w Detroit
The Renaissance Center, światowa centrala koncernu General Motors w Detroit
fot. Bloomberg

GM i jego rywale z Detroit, Ford Motor i Fiat Chrysler Automobiles  wprowadzają nowe ciężarówki w momencie, gdy ogólna sprzedaż nowych samochodów w USA spada, ale sprzedaż samochodów ciężarowych nadal rośnie, gdy konsumenci porzucają samochody osobowe na rzecz pickupów, SUV-ów i crossoverów.

Sprzedaż nowych samochodów w Stanach Zjednoczonych spadła o 2 proc. w 2017 r., po osiągnięciu rekordowo wysokiego poziomu rok wcześniej. Oczekuje się kolejnego spadku w 2018 r. wraz ze wzrostem stóp procentowych i nasycenia rynku.

GM prognozuje, że zysk na akcję za 2017 rok będzie kształtował się w górnym końcu zakładanych wcześniej widełek  6-6,50 USD. Tymczasem  mediana prognoz analityków zakłada EPS za 2017 r. na poziomie 6,30 USD. Podczas gdy GM spodziewa się zysku w br.  porównywalnego do tego z 2017 r. analitycy są mniejszymi optymistami. Ich projekcja na 2018 r. to 5,98 USD na akcję.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane