Godzenie interesów

DI
opublikowano: 19-03-2012, 00:00

PATRIOTYZM GOSPODARCZY

KRZYSZTOF PRZYBYŁ

prezes fundacji Teraz Polska

Pojęcie patriotyzmu gospodarczego wywołuje mieszane uczucia. Potocznie kojarzy się z apelem o kupowanie polskich produktów i korzystanie z polskich usług, ale dlatego, że nasze, a nie ze względu na ich jakość. W takim wydaniu patriotyzm gospodarczy rzeczywiście może demobilizować, a przecież to trudna sztuka godzenia polskich interesów ze sprawami fundamentalnymi dla całej Europy.

Chodzi np. o zahamowanie opuszczania kraju przez wykwalifikowanych fachowców w poszukiwaniu atrakcyjnej finansowo pracy za granicą. Wejście Polski do Unii Europejskiej dało nam upragnioną wolność, ale na odpływie wykształconych kadr gospodarka bezpowrotnie traci.

Okazją do pomyślenia o nowoczesnym patriotyzmie, nie ograniczającym się jedynie do wątku piłkarskiego, bez wątpienia będzie EURO 2012. Ta wielka impreza powinna stać się również impulsem do wypracowania modelu patriotyzmu gospodarczego, mającego konkretny wymiar i przekładającego się na wskaźniki wzrostu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Patronat honorowy

Partnerzy

Partnerzy debaty tematycznej Finansowanie 4.0

Partnerzy debaty tematycznej Przemysł 4.0

Polecane

Ikona zamknięcia