Goldman Sachs: bitcoin nie zagraża notowaniom złota

opublikowano: 12-12-2017, 12:43
aktualizacja: 12-12-2017, 12:44

Bitcoin nie „kradnie” popytu na złoty kruszec, twierdzą analitycy Goldman Sachs.

Notowania bitcoina mają dużo większą zmienność i mniejszą płynność w porównaniu z handlem złotem, zwraca uwagę zespół analityków amerykańskiego banku inwestycyjnego. Wartość bitcoinów to ok. 275 mld USD, a złota 8,3 bln USD, podkreślają m.in. Jeffrey Currie i Michael Hinds.

Fot. Bloomberg
Fot. Bloomberg
None
None

- Choć brak płynności i zwiększona zmienność mogą utrzymywać zainteresowanie bitcoinem, nie jest prawdopodobne, aby skusił on inwestorów szukających możliwości dywersyfikacji i zabezpieczenia oferowanego przez złoto w jego długiej historii – głosi raport Goldman Sachs.

Jego autorzy wskazują trzy powody, które przesądzają, że inwestorzy nie zastąpią złota bitcoinem:

1. To różne grupy inwestorów

Inwestorzy z rynku złota korzystają z funduszy ETF, kontraktów terminowych oraz indeksów towarowych. Są chronieni w różny sposób nawet kiedy inwestują w biżuterię, złote sztaby czy monety.

Inwestujący w bitcoina muszą liczyć się z brakiem przejrzystości, regulacji i ochrony. To bariera dla zajmujących się profesjonalnie inwestowaniem.

2. Nie ma oznak odpływu złota z ETF

Ilość złota zgromadzonego w funduszach ETF jest wciąż zbliżona do rekordowego poziomu z maja 2013 roku.

3. Rynkowa charakterystyka złota i kryptowalut jest całkowicie inna

Bitcoin powstanie w ustalonej i jednoznacznej ilości. Ilość złota w skorupie Ziemi także jest skończoną wielkością, ale mniej pewną. Dynamika rynkowego popytu obu różni się znacząco. Bitcoin cieszy się większym zainteresowaniem wśród spekulantów, podkreślają analitycy Goldman Sachs.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane