Goldman Sachs: Fed obniży stopy i wprowadzi kilka korekt

opublikowano: 24-10-2019, 18:57

Rezerwa Federalna najprawdopodobniej obniży stopy procentowe w przyszłym tygodniu, ale czyniąc to, wprowadzi parę korekt mających na celu zasygnalizowanie, że obecny cykl łagodzenia może się zakończyć, prognozują stratedzy Goldman Sachs.

Powszechnie oczekuje się, że Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku (FOMC), który podejmuje decyzje ws. wysokości stóp procentowych, zatwierdzi obniżkę o ćwierć punktu procentowego na zaplanowanym na  29–30 października spotkaniu, co spowoduje obniżenie docelowego zakresu stopy funduszy do 1,5 do 1,75 proc.. Zdaniem Goldman Sachs, prawdopodobieństwo takiego scenariusza szacowane jest na  95 proc. 

Zobacz więcej

Goldman Sachs

Bloomberg

Ekonomiści Goldmana uważają, że Fed nieco zmieni  język w swoim oświadczeniu, aby wskazać, że ten ruch, trzecie złagodzenie polityki w tym roku, zrealizuje „korektę w połowie cyklu” banku centralnego, o której wspominał przewodniczący Jerome Powell w lipcu. 

Dokonując dotychczasowych obniżek stóp, urzędnicy Fed powiedzieli, że w dużej mierze reagują na obawy przed globalnym spowolnieniem, taryfami amerykańsko-chińskimi i inflacją, a nie na znak, że gospodarka USA ma kłopoty.

Silna sygnalizacja ze strony kierownictwa Fedu wskazuje, że skromna deeskalacja wojny handlowej od września nie powstrzymała ich przed dokonaniem„ dostosowania w połowie cyklu w stylu lat 90. XX wieku ”- ocenia Goldman.

Temperowanie języka na mniej akomodacyjny byłoby zgodne z ostatnimi wypowiedziami banku centralnego. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu