Goldman Sachs obniżył prognozę wzrostu gospodarczego Chin

ARŻ
opublikowano: 18-05-2022, 13:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Analitycy Goldman Sachs w środę obniżyli swoje prognozy dotyczące wzrostu PKB Chin z 4,5 do 4 proc. w związku z polityką “zero Covid”. Chiński rząd prognozował w marcu, że wzrost gospodarczy wyniesie 5,5 proc.

„Biorąc pod uwagę szkody dla gospodarki związane z pandemią, spodziewamy się, że wzrost PKB Chin wyniesie w tym roku nie 4,5, a 4 proc.“ - napisali w notatce analitycy Goldman Sachs.

Ostatnie dane sugerują, że sytuacja gospodarcza w Chinach znacznie pogorszyła się w związku z rządową polityką “zero Covid”, która opiera się na restrykcyjnych lockdownach. W kwietniu odnotowano wyraźne spadki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Źle dzieje się także na rynku nieruchomości.

Goldman Sachs to kolejny globalny bank, który zdecydował się obniżyć prognozy wzrostu gospodarczego Chin w 2022 roku. Wcześniej zrobiły to Citi (z 5,1 do 4,2 proc.), JPMorgan (z 4,6 do 4,3 proc.) oraz Morgan Stanley (z 4,6 do 4,2 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane