Goldman Sachs oczekuje dalszego osłabienia dolara australijskiego

opublikowano: 30-04-2018, 14:17
aktualizacja: 30-04-2018, 14:21

W tym roku dolar australijski może stracić kolejne 5 proc., ponieważ tamtejszy bank centralny pozostaje w "zawieszeniu", podczas gdy Rezerwa Federalna stale podnosi stopy procentowe, ocenia Goldman Sachs Asset Management.

Według przedstawicieli instytucji, tzw. „aussie” spadnie do poziomu 72 centów amerykańskich pod koniec roku. 

Ograniczony wzrost gospodarczy i inflacja oznaczają, że „kilka lat” zajmie Reserve Bank of Australia, aby dogonić amerykański Fed w zwiększeniu kosztów pożyczek - uważa Philip Moffitt, szef działu papierów o stałym dochodzie na rynkach Azji i Pacyfiku w Goldman Sachs AM w Sydney, firmie która nadzoruje aktywa o wartości ponad 1 bln USD.

Premia z rentowności, jaką australijskie papiery cieszyły się z tytułu obligacji skarbowych od 2000 r., spadła w tym roku do dyskonta, ponieważ rozczarowujące dane ekonomiczne odbiły się na oczekiwaniach odnośnie podwyżki stóp przez RBA, podczas gdy amerykańscy decydenci posunęli się naprzód. Aussie zalicza trzeci miesiąc spadków i jest w tym roku drugą najgorszą walutą spośród konkurentów z czołowej Grupy 10.

Trudno liczyć na zwyżkę na aussie - powiedział Moffitt. Dodaje, że czeka nas w przypadku największej gospodarki antypodów okres spowolnionego wzrostu bez dużej inflacji. 

W tym roku australijska waluta straciła już około 3 proc. w stosunku do dolara, zraniona obawami, że spór handlowy między USA i Chinami wpłynie na popyt na  eksport rudy żelaza. Ceny stali w tym roku również spadły o 14 procent.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu