Goldman Sachs udowodnił, że inwestorzy nie wierzą w obietnice Trumpa

Inwestorzy nie wierzą w realizację zapowiedzi reformy podatkowej, stwierdził bank Goldman Sachs na podstawie analizy notowań rynkowych.

Goldman Sachs
Zobacz więcej

Goldman Sachs

Bloomberg

Utworzony przez instytucję koszyk złożony z 50 należących do indeksu S&P500 spółek o najwyższej efektywnej stopie opodatkowania zachowywał się od początku roku gorzej od głównego wskaźnika nowojorskiej giełdy. To sygnał, że inwestorzy nie wierzą w sprawną realizację przez administrację Donalda Trumpa zapowiedzi reformy podatkowej.

W ostatnim wywiadzie dla Bloomberga doradca ekonomiczny Białego Domu Gary Cohn wskazał na konieczność obniżenia podatku od zysków spółek. W USA sięga on 35 proc., w porównaniu ze średnią dla krajów OECD wynoszącą 23 proc. Problemem jest jednak fiasko planów zmian w służbie zdrowia, mających na celu zniesienie kosztownego systemu Obamacare, bez czego obniżka podatków oznaczałaby wzrost deficytu budżetowego.

- Każdy jest za reformą podatkową, ale nikt nie potrafi znaleźć źródła jej sfinansowania. Jeśli reforma nie przejdzie w tym roku, w przyszłym będzie jeszcze mniej prawdopodobna ze względu na wybory uzupełniające – zauważał w rozmowie z Bloombergiem Steve Rattner, prezes firmy inwestycyjnej Willett Advisors.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Goldman Sachs udowodnił, że inwestorzy nie wierzą w obietnice Trumpa