Gosiewski: Niech minister sprawiedliwości i GIP sprawdzą Biedronkę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-11-2005, 16:37

Szef klubu parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski zwrócił się w czwartek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry oraz Głównego Inspektora Pracy Anny Hintz o sprawdzenie doniesień prasowych na temat wprowadzania do obiegu fałszywych banknotów w sieci sklepów "Biedronka".

Szef klubu parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski zwrócił się w czwartek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry oraz Głównego Inspektora Pracy Anny Hintz o sprawdzenie doniesień prasowych na temat wprowadzania do obiegu fałszywych banknotów w sieci sklepów "Biedronka".

O sprawie napisała czwartkowa "Rzeczpospolita". Jak podano, powołując się na anonimowych pracowników "Biedronki" z Warszawy i Nowego Dworu Mazowieckiego, kasjerzy wydają klientom resztę fałszywymi banknotami. "W ten sposób pozbywają się falsyfikatów, które wcześniej trafiły w ich ręce" - pisze gazeta.

Według relacji jednego z kasjerów, to kierownik sklepu polecił wydawać resztę fałszywymi banknotami, które wcześniej wpłynęły do kasy. "Kierownik kazał mi podpisać oświadczenie, że zgadzam się na potrącenie z pensji tych pieniędzy, a potem wręczył banknot, mówiąc: pozbądź się go, płacąc na rynku chłopu z brudnymi rękami, żeby nie wyczuł, że to falsyfikat" - powiedział "Rzeczpospolitej" anonimowy pracownik "Biedronki".

Jak pisze gazeta, cytując kasjerów "Biedronki", "nie są to przypadki sporadyczne, ale codzienność".

Gosiewski w liście do ministra sprawiedliwości zwrócił się o rozważenie wszczęcia postępowania sprawdzającego, "czy kierownictwo sklepu +Biedronka+ (...) dopuściło się przestępstwa wprowadzenia do obrotu fałszywych pieniędzy". Miałoby ono polegać na poleceniu kasjerowi pozbycia się ich "przez wprowadzenie do obrotu poza terenem sklepu".

Szef klubu PiS chce też ustalenia, czy przestępstwa wprowadzenia do obrotu fałszywych pieniędzy nie dopuścili się sami kasjerzy. Zdaniem Gosiewskiego, mogło to nastąpić w obawie przed utratą pracy i potrąceniem z wynagrodzenia równowartości fałszywych banknotów, które wpłynęły do ich kasy.

"Za bulwersującą należy uznać również okoliczność wskazaną w artykule, że kierownictwo sklepów +Biedronka+, mając świadomość, że do kasy trafiły fałszywe pieniądze, nie powiadomiło o tym fakcie organów ścigania, przez co nie tylko naraziło klientów na otrzymanie za zapłacone zakupy fałszywych banknotów, ale również tolerowało ich obieg w obrocie" - napisał w liście do ministra sprawiedliwości Gosiewski. 

W piśmie przesłanym do Głównego Inspektora Pracy Anny Hintz Gosiewski, powołując się na publikację "Rz", zwrócił się z prośbą o przeprowadzenie w sieci sklepów "Biedronka" "kontroli mającej na celu zbadanie zakresu łamania prawa, a w szczególności zmuszania pracowników do wprowadzania do obrotu (...) fałszywych banknotów".

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane