Gosiewski: Polska nie jest zainteresowana budową tarczy w ramach NATO

opublikowano: 23-03-2007, 17:17

Polska "nie jest zainteresowana" tym, by projekt tarczy antyrakietowej był realizowany w ramach NATO - powiedział w piątek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Przemysław Gosiewski. Według niego, "tarcza może być ważnym wzmocnieniem naszego bezpieczeństwa i naszej pozycji międzynarodowej".

Za budową tarczy antyrakietowej pod egidą NATO opowiada się kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w ubiegłym tygodniu złożyła wizytę w Polsce i przekonywała do tego pomysłu prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W piątek Gosiewski powiedział dziennikarzom, że Polska prowadzi "stałe konsultacje" ze stroną amerykańską w sprawie rozmieszczenia w naszym kraju elementów tarczy antyrakietowej. "Jesteśmy zainteresowani tym programem jako programem bilateralnym, a nie programem realizowanym w ramach NATO" - podkreślił minister.

Zdaniem Gosiewskiego, skuteczność tego programu będzie większa w relacjach bilateralnych czyli polsko-amerykańskich i czesko- amerykańskich niż "w bardzo skomplikowanej machinie natowskiej".

Według amerykańskiej propozycji, w ramach systemu NMD, nazywanego tarczą antyrakietową, w Polsce miałaby zostać ulokowana baza rakiet przechwytujących, uzupełniająca dwie bazy zlokalizowane na Alasce i w Kalifornii. W Czechach z kolei powstałaby baza radarowa. Tarcza ma przechwytywać pociski odpalane z Bliskiego lub Dalekiego Wschodu w kierunku Stanów Zjednoczonych.

O projekcie rozmieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej ma debatować w przyszłym tygodniu Rada Bezpieczeństwa Narodowego - gremium, które doradza prezydentowi w sprawach bezpieczeństwa.(PAP)

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Gosiewski: Polska nie jest zainteresowana budową tarczy w ramach NATO