Gospodarka Japonii hamowała pod koniec 2017 r., ale sytuacja jest dobra

opublikowano: 14-02-2018, 06:26
aktualizacja: 14-02-2018, 06:29

Tempo wzrostu gospodarczego Japonii w czwartym kwartale nie osiągnęło oczekiwanej wielkości, wynika z wstępnych danych. Pomimo to ubiegły rok był bardzo dobry dla Kraju Kwitnącej Wiśni.

Trzecia gospodarka świata osiągnęła w czwartym kwartale 0,5 proc. zannualizowanego wzrostu po 2,2 proc. w trzecim kwartale. Oczekiwano 0,9 proc. Choć wynik jest gorszy od oczekiwanego, to już ósmy z rzędu kwartalny wzrost gospodarki Japonii. Tak długiego okresu dobrej koniunktury kraj nie notował od końca lat 80. ubiegłego wieku.

Jesper Koll, ekonomista z WisdomTree w Tokio powiedział BBC, że po raz pierwszy od 30 lat japońska gospodarka ma dobre perspektywy.

- Wynagrodzenia rosną, podobnie jak jakość miejsc pracy, dlatego ogólne środowisko dla konsumpcji jest obecnie pozytywne podczas gdy przez ostatnie 30 lat było negatywne – stwierdził. – To kluczowy element, który zapewnia Japonii stabilną ekspansję – dodał.

Wydatki konsumentów, generujące ok. 60 proc. PKB Japonii, wzrosły w czwartym kwartale o 0,5 proc. wobec oczekiwanych 0,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane