Gospodarka strefy euro odradza się-szef Bundesbanku

Wielkopolskie Fabryki Mebli S.A.
opublikowano: 24-05-2002, 16:21

WARSZAWA (Reuters) - Prezes Bundesbanku Ernst Welteke powiedział w piątek, że ożywienie gospodarcze w strefie euro trwa, choć deficyt obrotów bieżących i "tendencje protekcjonistyczne" w USA stanowią zagrożenie dla wzrostu.

Welteke, który zasiada również w radzie Europejskiego Banku Centralnego (ECB), powiedział, że inflacja w strefie euro, która w kwietniu wyniosła 2,4 procent, spada wolniej niż oczekiwano.

"Rada ECB spodziewa się przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego w strefie euro" - napisał Welteke w tekście wystąpienia wygłaszanego w Warszawie.

"W tym roku spodziewamy się osiągnąć tempo wzrostu realnego PKB zgodne z potencjałem wzrostowym gospodarki na poziomie 2,5 procent" - stwierdził Welteke.

"Najniższy punkt obecnego cyklu koniunkturalnego mamy już za sobą" - dodał.

Motorem ożywienia gospodarczego w Europie była poprawa koniunktury w USA oraz seria obniżek stóp procentowych dokonanych przez Fed i ECB, ocenia szef Bundesbanku.

"Jednak jest jeszcze sporo niepewności związanych z procesem odrodzenia gospodarczego" - powiedział, wskazując na niejednoznaczne dane o stanie gospodarki z ostatnich tygodni i miesięcy.

"Głównym niebezpieczeństwem dla rozwoju sytuacji gospodarczej jest wysoki deficyt obrotów bieżących w USA, który znów wzrósł znacząco" - ocenia Welteke.

"Oprócz tego obserwujemy nasilające się tendencje protekcjonistyczne w USA, które w przypadku działań odwetowych ze strony partnerów handlowych mogą poważnie zaszkodzić ożywieniu gospodarki" - dodał prezes Bundesbanku.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wielkopolskie Fabryki Mebli S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gospodarka strefy euro odradza się-szef Bundesbanku