GPW: akcje KGHM trzymają indeks WIG20

ONO
09-07-2007, 15:03

Najlepszym indeksem jest w poniedziałek WIG20, który utrzymuje się w pobliżu historycznego rekordu. Pierwsze skrzypce wśród blue chipów grają spółki surowcowe. Po około 4 proc. drożeją Orlen, Lotos, PGNiG i KGHM. Miedziowy gigant wyraźnie przewodzi obrotom.

Walne zgromadzenie KGHM, mimo burzliwego przebiegu, przegłosowało przeznaczenie całego ubiegłorocznego zysku na dywidendę. Wycenie giganta brakuje już tylko 7 proc. do szczytu z maja ubiegłego roku. Na dodatek jutro spółka wypłaci akcjonariuszom, którzy zyskali prawo do dywidendy 8,49 zł na jedną akcję, a pozostałe 8,48 zł zasili konta 10 września. Wycenie konglomeratu sprzyja sytuacja na rynku metali.

- Miedź kontynuuje trend wzrostowy, zyskując dzisiaj rano 0,8 proc., co jest w głównej mierze wynikiem spadku światowych zapasów tego surowca, które w zeszłym tygodniu skurczyły się o 7,4 proc. Inwestorzy obawiają się o stronę podażową rynku. Tym bardziej, że trwające strajki w chilijskich kopalniach mogą zakłócić dostawy. Cena miedzi na londyńskiej giełdzie wynosi 7,920 USD za tonę – napisali w porannym raporcie analitycy Open Finance.

Mniejsze znaczenie dla kursu ma rekomendacja UBS. Podwyższyła ona wprawdzie cenę docelową akcji KGHM o 3 proc., ale 113 zł to nadal mniej niż obecny kurs miedziowego giganta na GPW.

Początek tygodnia, dzięki drożejącym surowcom, jest także udany dla PKN, Lotosu i PGNiG. Skutecznie równoważą one przecenę banków, które solidarnie zajmują ostatnie miejsce na liście stóp zwrotu spółek z indeksu WIG20.

ONO


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / GPW: akcje KGHM trzymają indeks WIG20