"GPW grozi scenariusz budapeszteński" (WYKRES DNIA)

Warszawskiej giełdzie grozi powtórzenie losu giełdy w Budapeszcie, gdzie po nacjonalizacji aktywów emerytalnych obroty spadły o dwie trzecie, oceniają specjaliści, z którymi rozmawiała agencja Bloomberg.

W ubiegłym roku na giełdzie w Budapeszcie właściciela zmieniły akcje warte 6,9 mld EUR, choć jeszcze w 2010, ostatnim roku przed nacjonalizacją aktywów emerytalnych, było to 19,9 mld EUR. Zdaniem ekspertów, z którymi rozmawiał Bloomberg, powtórzenie takiego scenariusza przez warszawską giełdę jest realnym zagrożeniem, po tym jak w ubiegłym tygodniu rząd ogłosił plan przejęcia jednej czwartej aktywów pozostających pod zarządzaniem OFE.

- Proces przejmowania aktywów emerytalnych może się nie skończyć w tym momencie. Węgierski przykład sugeruje pesymizm, ponieważ politycy z biegiem czasu skłaniają się ku coraz bardziej radykalnym rozwiązaniom. Obroty w Warszawie będą spadały, w miarę jak kapitalizacja rynkowa będzie topnieć, a napływy z funduszy emerytalnych będą wysychać – oceniał Levente Boer, zarządzający węgierskiego OTP Alapkezelo.

Przedstawione przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego założenia zmian w systemie emerytalnym przewidują powierzenie akcji polskich spółek z portfeli OFE w zarządzanie TFI, które powstaną na ich gruzach. Jednak zdaniem Rama Gandikoty, zarządzającego Ativo Capital, nie jest wykluczone, że ostatecznie znacjonalizowana zostanie całość aktywów w prywatnym systemie emerytalnym. Prace nad reformą trwać będą w przyszłym roku, a zmiany wejdą w życie w 2018 r.

- Jestem bardzo sceptycznie nastawiony, jeśli chodzi o kierunek, w którym podąża Polska. Obawiam się, że rządzący będą szukali sposobu przejęcia aktywów emerytalnych w celu sfinansowania obietnic wyborczych – oceniał Ozgur Yasar Guyuldar, dyrektor w Raiffeisen Centrobanku.


Roczne obroty na giełdzie w Budapeszcie (linia czarna) oraz na giełdzie w Warszawie (linia pomarańczowa) od 2007 r. w mld EUR. Pionową linią oznaczono ostatni rok przed nacjonalizacją aktywów emerytalnych na Węgrzech. Źródło: Bloomberg.

Zapowiadane przez rząd zmiany w OFE byłyby już trzecim etapem rozmontowywania kapitałowego systemu emerytalnego, po tym jak w 2011 r. ograniczono transfery do funduszy, a w 2014 r. przejęto obligacyjną część ich portfeli. System powstał w 1999 r. z założeniem, że oszczędności emerytalne Polaków pozwolą na zapewnienie notowanym na GPW przedsiębiorstwom długoterminowe finansowanie rozwoju. W zaufanie inwestorów najmocniej uderzyło jednak zaostrzenie kursu przez nowy rząd, który wprowadził najwyższy w Unii Europejskiej podatek od aktywów bankowych, zapowiedział obarczenie banków kosztami przewalutowania kredytów frankowych, a także zaczął ingerować w niezależność kluczowych instytucji, co skłoniło agencję Standard&Poor’s do obniżenia po raz pierwszy w historii polskiego ratingu. Zdaniem Anastasii Levashovej, zarządzającej Blackfriars AM, jeśli chodzi o wpływ polityki, to najgorsze warszawska giełda ma już jednak za sobą.

- Pytanie brzmi, kiedy rynek uwierzy, że tak jest, i zacznie się wreszcie odbijać. To może zająć wiele miesięcy, jeśli nie kwartałów – powiedziała Bloombergowi specjalistka Blackfriars AM.

Roczne obroty na giełdzie w Budapeszcie (linia czarna) oraz na giełdzie w Warszawie (linia pomarańczowa) od 2007 r. w mld EUR. Pionową linią oznaczono ostatni rok przed nacjonalizacją aktywów emerytalnych na Węgrzech
Bloomberg
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane