GPW rozprawi się dzisiaj z wynikami spółek

Przemek Barankiewicz
16-05-2002, 09:30

Polska giełda z pewnością poświęci czwartek na dyskontowanie wyników kwartalnych spółek. Nie przeszkodzi jej w tym prawdopodobnie sytuacja na świecie, gdzie spadki na Wall Street uznano za naturalną korektę i rynek rozpoczął handel bardzo spokojnie. Ponieważ wyniki naszych blue chipów nie zachwyciły, bardziej prawdopodobny jest dziś lekki spadek indeksów.

W centrum uwagi znajdzie się TP SA. Coraz gorzej rysuje się obraz zadłużenia telekomu. Koszty grupy z tytułu jego obsługi wyniosły w I kwartale aż 754 mln zł. Nie pomogła więc poprawa wyników Centertela i TP SA zamknęła pierwsze trzy miesiące zaledwie z 120 mln zł zysku (745 mln zł przed rokiem).

Grupa Elektrimu straciła 89 mln zł, ale w obecnej sytuacji holdingu jest to bez znaczenia. Symboliczny zysk wykazał KGHM, jednak analitycy z trwogą spoglądają na wyniki Telefonii Dialog.

W sektorze IT nieźle poczynali sobie Softbank i Prokom. Pierwsza z tych spółek poprawiła zysk operacyjny i przychody. Prokom skorzystał na mniejszych odpisach wartości posiadanych akcji. Fatalne rezultaty podał za to Comarch. Zysk netto spadł do 0,2 mln zł, a niepokojąco wzrosły koszty sprzedaży i ogólnego zarządu.

Wprawdzie nie będzie to miało wpływu na rynek, ale ze smutkiem można przyjąć najnowsze wypowiedzi Marka Belki. Minister, oddelegowany przecież przez rząd do niezwłocznych rozmów z RPP w sprawie polityki kursowej, zarzucił temu ciału utratę wiarygodności.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW rozprawi się dzisiaj z wynikami spółek