Czytasz dzięki

GPW: WIG i WIG20 lekko wzrosły przy dużej aktywności inwestorów

PAP
opublikowano: 14-10-2020, 20:13

Na warszawskiej giełdzie w środę indeksy WIG i WIG20 przerwały serię czterech spadkowych sesji. Jak powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities, Sobiesław Kozłowski, przy dużych obrotach na rynku uwagę inwestorów przykuwała przede wszystkim sytuacja Allegro i Mercatora.

 "Sesja w środę na GPW była bardzo ciekawa i widać było wysoką aktywność inwestorów. Poza Allegro, innym ciekawym tematem była sytuacja Mercatora, który we wtorek podał bardzo dobre szacunki wyników. Od początkowej euforii rynek przeszedł do realizacji zysków. Wydaje się też, że widać chęć realizacji zysków na innych spółkach, które były dotychczas beneficjentami pandemii, tj. Biomed Lublin. W WIG20 pozytywnie wyróżniał się KGHM" - powiedział Sobiesław Kozłowski.

"W najbliższych dniach sytuacja na GPW będzie zależała przede wszystkim od sytuacji na innych rynkach akcji" - dodał.

Na zamknięciu w środę WIG20 zyskał 0,61 proc. osiągając 1.670,26 pkt., WIG zwyżkował 0,27 proc. do 48.596,45 pkt., mWIG40 poszedł w dół 0,93 proc. do 3.578,20 pkt., a sWIG80 stracił 0,34 proc. do 13.831,82 pkt.

Tym samym WIG20 i WIG przerwały serię czterech spadkowych sesji z rzędu.

Obroty na GPW wyniosły 2.840 mln zł, z czego ok. 1 mld zł przypadło na spółki z WIG20. Po raz trzeci z rzędu największy handel odbył się na akcjach Allegro (1.366 mln zł). W pierwszej części sesji kurs akcji platformy e-commerce mocno zwyżkował, nawet o kilkanaście proc., ale w ostatnich godzinach handlu nastąpiła wyprzedaż akcji Allegro i ostatecznie spółka zakończyła dzień pod kreską o 5,05 proc.

W momencie zamknięcia sesji na GPW niemiecki DAX zyskiwał 0,13 proc., a S&P 500 zwyżkował 0,1 proc.

Na warszawskim parkiecie większość - 8 z 15 - indeksów sektorowych zakończyła sesję na plusie. Najmocniej zyskał sektor górniczy (4,21 proc.) oraz branża informatyczna (ok. 2 proc.).

Z kolei najbardziej na wartości stracił WIG-leki (-5,36 proc.) oraz WIG-nieruchomości (-2,8 proc.).

Wśród krajowych blue chipów większość spółek zakończyła dzień wzrostami. Najmocniej, bo o 4,62 proc. zwyżkował KGHM - do 124,5 zł. Analitycy DM BOŚ, w raporcie z 6 października, podwyższyli cenę docelową akcji KGHM do 133 zł z 56 zł, a rekomendację do "trzymaj" z "sprzedaj".

Mocno w górę poszedł Tauron, którego akcje zyskały 4,22 proc.

Istotnie wzrosły także akcje Cyfrowego Polsatu (3,27 proc.).

Podczas swojej ostatniej sesji w WIG20 mBank stracił 1,51 proc. (po sesji 14 października Allegro zastąpi mBank w indeksie WIG20). Jest to szósta spadkowa sesja z rzędu tej spółki. Na tak niskich poziomach akcje mBanku były ostatnio w 2009 r.

W dół poszły też akcje PZU (-1,39 proc.), które znajdują się na tegorocznych minimach.

Serię sześciu spadkowych sesji kontynuuje PKN Orlen (-1,46 proc.) oraz Lotos (-0,78 proc.). Obie spółki paliwowe znalazły się na swoich tegorocznych minimach.

W indeksie średnich spółek najmocniej, bo aż o 9,57 proc. do 103 zł, zwyżkowały walory LiveChatu. Tym samym spółka osiągnęła swoje historyczne maksima.

Z kolei swoje tegoroczne rekordy poprawiła GPW, która zwyżkowała w środę o 3,47 proc.

Powody do zadowolenia mieli także akcjonariusze Wirtualnej Polski - akcje spółki zyskały 2,82 proc.

1,15 proc. do 132 zł do góry poszły akcje Kruka, który zaprasza do składania ofert sprzedaży nie więcej niż 271 tys. akcji spółki, stanowiących 1,43 proc. udział w kapitale zakładowym, po cenie 350 zł za sztukę. Oferty będą przyjmowane od 19 października do 13 listopada, a przewidywany dzień podjęcia przez spółkę decyzji o przyjęciu ofert to 16 listopada.

Po wtorkowej sesji Mercator poinformował, że szacuje w trzecim kwartale 2020 roku ok. 356,2 mln zł zysku netto wobec 210,5 mln zł w drugim kwartale i 1,3 mln zł przed rokiem. Po dynamicznym wzroście akcji w pierwszych godzinach środowego handlu, w drugiej części sesji akcje Mercatora systematycznie taniały i finalnie straciły o 10,29 proc. Obroty na akcjach producenta rękawic medycznych wyniosły 217 mln zł.

Biomed Lublin poszedł w dół o 8,59 proc. Była to trzecia spadkowa sesja z rzędu biotechnologicznej spółki.

Czwartą sesję z rzędu zniżkował Mabion - tym razem kurs spółki spadł 8,15 proc. Analitycy BM PKO BP, w raporcie z 13 października, obniżyli rekomendację dla Mabionu do "sprzedaj" z "trzymaj" oraz cenę docelową do 17 zł z 23 zł.

Z kolei w indeksie małych spółek najmocniej zwyżkował Torpol (8,8 proc.).

W sWIG80 najwięcej potaniały akcje Work Service (-5,56 proc.).

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane