Czytasz dzięki

GPW: wzrosty głównych indeksów, najmocniej zyskał sWIG80

PAP
opublikowano: 03-08-2020, 18:26

W drugiej połowie dnia wzrosty na krajowym rynku akcji przybrały na sile, dzięki czemu większość głównych indeksów zakończyła poniedziałkową sesję co najmniej 2 proc. na plusie. Po raz kolejny najmocniej wzrósł sWIG80.

"Nowy miesiąc rozpoczęliśmy w optymistycznych nastrojach, do których przyczyniły się dobre dane z globalnej gospodarki. Począwszy od lipcowych PMI dla przemysłu Chin, poprzez Europę, a na ISM produkcji w USA skończywszy. Wzrost krajowego indeksu okazał się nie tylko powyżej oczekiwań, ale też powyżej odczytu dla strefy euro" - powiedział PAP Biznes analityk DM Banku BPS, Artur Wizner.

GPW
Zobacz więcej

GPW fot. ARC

Wskaźnik PMI dla Polski w lipcu ukształtował się na poziomie 52,8 pkt. wobec 47,2 pkt. w czerwcu i wobec prognozy PAP Biznes 50,0 pkt. Dla strefy euro wyniósł on 51,8 pkt., a w Chinach wyniósł 52,8 pkt. Wskaźnik aktywności w przemyśle (ISM) w USA w lipcu wzrósł do 54,2 pkt., z 52,6 pkt. w poprzednim miesiącu.

"Na fali optymizmu WIG20 wzrósł w poniedziałek o ponad 2 proc., otwierając sobie drogę do testowania górnego ograniczenia przedziału konsolidacji, które znajduje się na poziomie 1.850 pkt., gdzie powinna nastąpić próba sił między popytem a podażą" - dodał.

Analityk zwrócił jednak uwagę, że argumentami stojącymi po stronie podaży są narastające obawy związane ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem, sugerujące, że obserwowane odbicie w światowej gospodarce może być krótkotrwałe.

Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 wzrósł o 2,09 proc. osiągając poziom 1.804,38 pkt., WIG zwyżkował o 2,11 proc. do 51.534,26 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 1,82 proc. do 3.628,55 pkt. Najmocniej zyskał sWIG80 - 3,08 proc. do 14.872,50 pkt.

Obroty na GPW wyniosły blisko 1.141 mln zł, z czego 761 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

WIG20 rozpoczął poniedziałkowe notowania nad kreską i do końca dnia pozostawał w trendzie wzrostowym, by zamknąć sesję blisko 40 pkt na plusie.

W momencie zamknięcia notowań na GPW niemiecki DAX szedł w górę o 2,8 proc., a S&P 500 rósł o 0,8 proc.

Wśród indeksów sektorowych notowanych na GPW drugą sesję z rzędu w dwucyfrowym tempie rósł WIG-leki i zyskał w poniedziałek niemal 14 proc. Poza paliwami, które straciły 0,6 proc., na koniec dnia wszystkie sektory znalazły się nad kreską.

Analityk DM Banku BPS wskazał na 9 proc. wzrost kursu Dino Polska, dzięki któremu cena akcji zamknęła się na rekordowym poziomie 226,6 zł.

"W ostatnim czasie ze spółki nie pojawiły się żadne informacje, które uzasadniałyby taki wzrost. Jednakże w piątek doszło do testu górnego ograniczenia przedziału konsolidacji, w którym kurs znajdował się od pewnego czasu, co mogło być pretekstem do kontynuacji wzrostów" - ocenił Wizner.

Na nowym maksimum znalazł się także CD Projekt, który wzrósł o 3,7 proc. do 417 zł.

Mocniej rosły CCC - o 6 proc., JSW - o 5,5 proc. i Orange - o 3,8 proc.

Na minusie dzień zakończyły Alior, Cyfrowy Polsat, PGNiG, Orlen, a także najmocniej zniżkujący Lotos (-1,5 proc.)

Wśród małych i średnich spółek silne wzrosty z pierwszej części dnia zostały utrzymane. Na koniec dnia najmocniej zyskały Cormay - o 26,6 proc., OncoArendi - o 21 proc., Elemental Holding - o 18 proc., Eko Export - o 12 proc. i Trakcja - o 10,6 proc.

Kurs Elementalu jest najwyżej od niemal 3 lat.

Kurs Biomedu-Lublin wzrósł o 25 proc. do 30 zł, najwyżej w historii. Wizner zauważył, że podobnie jak w przypadku Dino, również historyczne maksimum kursu Biomedu-Lublin zostało wyznaczone przy braku ważnych informacji ze spółki.

Najmocniej w dół poszedł AmRest - o blisko 7 proc. do 18,16 zł. Kurs jest poniżej dołka z przełomu marca i kwietnia, przez co sieć restauracji zanotowała tym samym nowe minimum.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane