GPW zakłada utratę znaczenia wśród polskich spółek

opublikowano: 25-05-2023, 18:30
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Giełda przedstawiła nowy plan pięcioletni. Poprzedni nie wypalił, więc nowy jest raczej kontynuacją niż rewolucją. Ma przy tym ambitne cele finansowe, oparte na nowych projektach.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie plany na lata 20232027 ma GPW
  • jak w związku z tym mają zmienić się finanse giełdy
  • jak prezes GPW tłumaczy niezrealizowanie celów finansowych strategii na lata 20182022
  • jak nową strategię GPW ocenia analityk
  • a jak inni uczestnicy rynku

W tej strategii koncentrujemy się na naszym podstawowym biznesie, ale w nowym ujęciu – tak Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie streszcza nową strategię kierowanej przez siebie firmy.

Cele strategii na lata 2023-2027 GPW definiuje w kategoriach: obrót, dane i technologia oraz nowe modele biznesowe.

Giełda chce utrzymać udział w obrotach akcjami polskich spółek powyżej 80 proc. Oznacza to, że liczy się z erozją swojego znaczenia w tej działalności, bo obecnie jest to ponad 90 proc.

GPW chce rozbudowywać rynki papierów dłużnych. W planie jest nowy rynek obligacji skarbowych tylko dla inwestorów instytucjonalnych – banków, ubezpieczycieli i TFI. Chce też uruchomić rynek listów zastawnych, być może dostępny dla inwestorów detalicznych. W kontekście inwestorów indywidualnych chce poszerzać ofertę akcji zagranicznych na GlobalConnect, a także zwiększać liczbę ETF-ów (w tym surowcowych mutacji ETC i ETN). Duży nacisk chce położyć na zwiększanie palety instrumentów pochodnych.

- Mamy plany związane z rozwojem tego segmentu w każdym obszarze naszej grupy kapitałowej – podkreśla Izabela Olszewska, członkini zarządu GPW.

Zdradza, że mają pojawić się futures na prąd i gaz, pochodne rynku rolnego oraz opcje na akcje z fizyczną dostawą.

Crowdfunding z licencją KNF

W obszarze danych GPW chce wyraźnie poszerzyć swoją działalność poza dominujący obecnie segment danych typowo sesyjnych. Zakłada np. dystrybucję raportów spółek giełdowych w formacie XBRL. Jest on już wykorzystywany w raportach rocznych spółek z głównego parkietu.

- Nasza wartość dodana będzie polegać na tym, że poszerzymy jego wykorzystanie o spółki z rynku alternatywnego. Chcemy też stworzyć repozytorium takich raportów. Pomoże to inwestorom i analitykom w analizie – wyjaśnia Izabela Olszewska.

Zapowiada także bliżej nieokreśloną gamę produktów informacyjnych dla traderów, a także badania emocjonalnego stosunku do spółek, gdyż taki sentyment wpływa na wyceny.

Rola GPW:
Rola GPW:
Widzimy nas jako cyfrową platformę wspierania rozwoju gospodarki – deklaruje Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Grzegorz Kawecki

Już „niebawem” ma ruszyć rynek obrotu stokenizowanymi aktywami niefinansowymi. W planach jest także Warsaw Integrated Digital Exchange – projekt tokenizacji aktywów finansowych. Ze słów Marka Dietla wynika, że będzie to przedsięwzięcie związane z rynkiem funduszy venture capital.

- One nie mają ustrukturyzowanego dostępu do inwestora indywidualnego – zaznacza prezes GPW.

Nowym rynkiem ma być także platforma crowdfundingowa.

- To co nas odróżnia od platform działających do tej pory, to że chcemy, by działała na podstawie licencji KNF. Wniosek w tej sprawie został już złożony – ujawnia Izabela Olszewska.

GPW chce też wspierać emitentów w zakresie raportowania ESG i relacji inwestorskich. W planie jest udostępnienie emitentom oprogramowania wzmacniającego ład korporacyjny.

- Zapewniam, że da się na tym zarobić i to nawet bardzo dobrze – mówi o całokształcie nowej strategii Adam Młodkowski, członek zarządu GPW odpowiedzialny za finanse.

Nie rocznie, a średniorocznie

Przychody grupy GPW w 2027 r. mają być o 157 mln zł wyższe od tych ze zbliżającego się do półmetka roku 2023. Z tych dodatkowych 157 mln zł na nowe inicjatywy ma przypadać 101 mln zł. Ze słów Adama Młodkowskiego wynika jednak, że nowe inicjatywy to również te zainicjowane w ramach dotychczasowej strategii, a na zupełnie nowe przedsięwzięcia przypadnie tylko 50 mln zł.

W perspektywie lat 2023-2027 GPW planuje osiągać 498 mln zł średniorocznych przychodów i 215 mln zł EBITDA. Marża EBITDA ma w 2027 r. wzrosnąć do 50 proc. Poprzednia strategia zakładała 470 mln zł przychodów i 250 mln zł EBITDA w 2022 r. Ten cel finansowy nie został zrealizowany, a różnica między założeniami a rzeczywistością bynajmniej nie okazała się kosmetyczna.

- Błędem było to, że określiliśmy w jakim roku będą jakie przychody. Stąd teraz mówimy o średniorocznych. Po drugie, wiele projektów opóźniło się przez pandemię – twierdzi Marek Dietl.

Jego zdaniem na niezrealizowanie założeń wpłynęły także opóźnienia we wdrażaniu zmian prawnych wynikających ze strategii rozwoju rynku kapitałowego.

Nowa strategia zakłada, że w perspektywie lat 2023-2027 średniorocznie 35 proc. przychodów grupy GPW będą stanowić tzw. przychody powtarzalne, czyli niezależne od wartości obrotów instrumentami finansowymi, w tym m.in. usługi sprzedaży danych oraz regularne opłaty od emitentów.

Intencją zarządu GPW jest przy tym wypłata dywidend na poziomie 60-80 proc. skonsolidowanego zysku netto za dany rok obrotowy (dotychczasowa polityka dywidendowa mówi o ponad 60 proc.). Adam Młodkowski zastrzega, że akwizycje mogą wpłynąć na mniejsze transfery do akcjonariuszy, jeśli sytuacja na to pozwoli możliwe są jednak także wypłaty przekraczające próg 80 proc. zysku.

Okiem eksperta
Pojawiają się pytania o rolę GPW w gospodarce
Waldemar Markiewicz
prezes Izby Domów Maklerskich
Pojawiają się pytania o rolę GPW w gospodarce

W zależności od tego, jak podejdziemy do roli giełdy na rynku kapitałowym, tak możemy oceniać zaprezentowaną strategię GPW. Jeśli popatrzymy na strategię z perspektywy spółki giełdowej z jej powinnością maksymalizacji zysku dla akcjonariuszy, to nowe cele GPW wzrostu przychodów, a bardziej wzrostu marży EBITDA do poziomu 50 proc. przy założeniu zachowania 50-60-procentowego wskaźnika wypłaty dywidendy ze skonsolidowanego zysku, mogą cieszyć inwestorów. Jednak my, środowisko rynku kapitałowego, patrzymy na to z perspektywy interesu polskiego rynku kapitałowego i polskiej gospodarki. I wtedy pojawiają się pytania o funkcję, rolę i misję GPW. W nowej strategii GPW widać utrwalający się rozdźwięk pomiędzy celem rynku kapitałowego, jakim jest wsparcie rozwoju gospodarczego i budowanie zamożności obywateli, a celem maksymalizacji zysków dla akcjonariuszy. W interesie rynku jest, aby strategia giełdy koncentrowała się nie na maksymalizacji zysków dla akcjonariuszy, ale na kontrybucji do rozwoju rynku kapitałowego i gospodarki, ponieważ taka jest fundamentalna rola giełdy. Dlatego od dłuższego czasu apelujemy, aby wrócić do pierwotnej misji giełdy, tej która leżała u źródła jej powołania – koncentracji obrotów, budowaniu płynności i świadczenia taniej usługi infrastruktury rynku.

Okiem eksperta
Za mało o przyciąganiu nowych spółek i inwestorów
Piotr Cieślak
dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych
Za mało o przyciąganiu nowych spółek i inwestorów

Przedstawiona strategia nie jest rewolucyjna, ale wydaje się naturalną, właściwą ewolucją, dążeniem w kluczowych założeniach do obrazu jaki wyłania się z porównania GPW do wielu giełd zagranicznych, choćby w zakresie odsetka powtarzalnych przychodów, czy udziału w przychodach innych usług niż obecnie podstawowych. Pozytywnie można ocenić też plany optymalizacji i zwiększenia efektywności kosztowej GPW, czy plany zwiększenia przychodów oraz poprawy marży EBITDA, jak również część z innych przedstawionych planów. Wydawać się jednak może, że za mały akcent w strategii położony został na kwestię przyciągnięcia na parkiet giełdowy nowych spółek oraz nowych inwestorów, a tym samym na bardziej ekspansywne podejście do biznesu podstawowego.

Okiem analityka
Cena akcji nie odzwierciedla celów finansowych
Łukasz Jańczak
analityk Erste Securities Polska

Strategię traktuję bardziej jako określenie kierunku w jakim zmierza GPW niż konkretnego punktu docelowego. Natomiast cele finansowe są bardzo ambitne i na pewno nie odzwierciedlone w obecnej wycenie akcji GPW. Należy podkreślić, że strategia na lata 2023 -2027 koncentruje się bardziej na tym, co już jest. W poprzedniej było dużo nowych projektów rozpoczynanych od zera. Niektóre z nich są już gotowe, a niektóre w trakcie realizacji, co zakończy się w okresie objętym nową strategią. Daje to jej dużo większe szanse powodzenia w stosunku do strategii na lata 2018-2022, gdy większość projektów była w fazie koncepcyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane