Gracze pozbywali się akcji firm tytoniowych

Wojciech Dembiński
opublikowano: 18-07-2000, 00:00

Gracze pozbywali się akcji firm tytoniowych

Piątkowe zwyżki kursów na Wall Street i Nasdaq jednoznacznie wskazały kierunek w którym zmierzać miały w poniedziałek ceny akcji na giełdach światowych.

SILNY wzrost wartości amerykańskich spółek technologicznych (o 1,7 proc.) pomógł firmom z tego sektora w Azji. Na większości tamtejszych giełd (część była nieczynna z powodu świąt) odnotowało w poniedziałek zwyżki kursów.

NOTOWANIA na giełdzie w Tokio zakończyły się zwyżką głównego indeksu o niecały 1 proc. Inwestorzy obstawiali (jak się później okazało trafnie), że bank centralny Kraju Kwitnącej Wiśni nie zdecyduje się na zacieśnienie polityki fiskalnej i zmianę polityki niskich, oscylujących blisko zera, stóp procentowych.

CZAS na giełdach w Europie również upłynął pod znakiem zwyżek cen firm technologicznych, m.in. niemieckiego SAP-u, brytyjsko- -francuskiej Semy, Nokii i Ericssona. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także papiery firm z sektora spożywczego w związku z planami przedstawionymi przez brytyjski koncern Diageo, który sprzeda spółkę zależną w USA firmie general Mills i skoncentruje się na branży alkoholi.

PIĄTKOWY wyrok sądu w Miami, nakazujący koncernom tytoniowym wypłacenie ofiarom palenia odszkodowania w łącznej kwocie 145 mld dolarów, przyczynił się do wyprzedaży akcji tych firm w Europie. Sesje na giełdach amerykańskich miały rozpocząć się zwyżkami, zainicjowanymi doniesieniami o kolejnych fuzjach m.in. w sektorach spożywczym i papierniczym. Nasdaq na otwarciu stracił jednak 0,4 proc. Społki z tradycyjnych sektorów gospodarki, notowane na Wall Strett podrożały średnio o 0,25 proc.

ZGODNIE z przewidywaniami analityków handel nie był zbyt intensywny, ponieważ gracze oczekiwali na publikację we wtorek danych o inflacji w czerwcu oraz przedstawienia w czwartek raportu szefa Fed dotyczącego polityki monetarnej i sytuacji gospodarczej w USA. Mają one pomóc określić, czy na najbliższym posiedzeniu banku centralnego zostaną podniesione stopy procentowe.

PO OTWARCIU giełd w USA kursy w Europie umocniły się m.in. w związku z publikacją raportów kwartalnych.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Polecane