Grantów na B+R nie zabraknie

opublikowano: 14-11-2018, 22:00

Nowatorskie firmy, które inwestują w ryzykowne projekty, ochoczo uczestniczą w dotacyjnym wyścigu — ale często z marnymi wynikami. Będą jednak miały kolejne szanse

Jakie nabory wiodą prym, jeśli chodzi o wykorzystanie pieniędzy unijnych na przedsięwzięcia badawcze? Czy worek z grantami dla innowatorów rozwiązał się na dobre? Odpowiedzi na te pytania przygotowali autorzy najnowszego raportu Crido „Wsparcie projektów B+R. Analiza wyników konkursów dla przedsiębiorców 2015-2017”.

Szymon Żółciński, partner w Crido, podkreśla, że działanie 1.2
POIR jest najlepiej dopasowanym naborem do potrzeb firm z konkretnych branż.
Dzięki innej niż w szybkiej ścieżce formule konkursu przedsiębiorcy składają w
nim wnioski, które nie odbiegają od oczekiwań NCBR.
Wyświetl galerię [1/2]

SPROSTAĆ OCZEKIWANIOM:

Szymon Żółciński, partner w Crido, podkreśla, że działanie 1.2 POIR jest najlepiej dopasowanym naborem do potrzeb firm z konkretnych branż. Dzięki innej niż w szybkiej ścieżce formule konkursu przedsiębiorcy składają w nim wnioski, które nie odbiegają od oczekiwań NCBR. Fot. Marek Wiśniewski

Do końca ubiegłego roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) rozdzieliło między nowatorskie firmy zaledwie połowę dostępnej puli z programów sektorowych i „szybkiej ścieżki”. Do podziału między wnioskodawców jest jeszcze 4,5 mld zł. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy stawiają na rozwiązania niedostępne na polskim rynku lub przełomowe dla branż. Nadal mogą liczyć na pokaźny zastrzyk kapitału. Jest jednak jeden warunek: ich projekty muszą być przemyślane i dopracowane.

„Szybka ścieżka”, czyli poddziałanie 1.1.1 programu Inteligentny Rozwój (POIR), to flagowy konkurs z grantami na badania, których rezultatem powinno być opracowanie innowacji produktowych lub procesowych. Przedstawiciele biznesu mogą otrzymać wsparcie także na prace przedwdrożeniowe związane z działaniami komercjalizacyjnymi. Mogą one obejmować m.in. certyfikację, usługi rzecznika patentowego i koszty zgłoszenia patentowego. O dofinansowanie mogą powalczyć mali i średni gracze, duże przedsiębiorstwa i konsorcja firm. Wsparcie jest zarezerwowane również dla MŚP mających certyfikat Seal of Excellence, który jest przyznawany przez Komisję Europejską.

Tylko dla najlepszych

W latach 2015-17 przedsiębiorcy złożyli 4128 wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć B+R z „szybkiej ścieżki”. Średnia wysokość grantu, o jaką ubiegały się MŚP, wynosiła 5,5 mln zł. Przedstawiciele biznesu otrzymali łącznie 58 proc. dostępnej puli.

— Projekty badawczo-rozwojowe są oceniane według kilku wytycznych. Wśród nich są: nowość przedsięwzięcia, kadra badawcza, zapotrzebowanie rynkowe na rezultat, innowacja produktowa lub procesowa, a także miejsce jej wdrożenia. Każde z tych kryteriów jest ważne. Dopiero spełnienie ich wszystkich daje szansę na wsparcie finansowe z programu szybka ścieżka, jednego z najbardziej popularnych wśród przedsiębiorców. Tylko przedsięwzięcia przemyślane i dobrze przygotowane mogą liczyć na pozytywną ocenę ekspertów — mówi Łukasz Kościjańczuk, starszy menedżer w Crido.

Bogusława Mazurek, dyrektor w dziale doradztwa biznesowego i zarządzania innowacjami Crido, przewiduje, że rządowa agencja będzie prowadziła konkursy z poddziałania 1.1.1 do końca perspektywy.

— Projekty badawcze są skomplikowane i wymagają równoległego podejścia do kilku ważnych kwestii. Obejmują one m.in. analizę potrzeb i zdefiniowanie zakresu prac badawczych, dobór kadry i sprzętu, zabezpieczenie własności intelektualnej i wdrożenie rezultatów projektu — podkreśla Bogusława Mazurek.

Zauważa ponadto, że „szybka ścieżka” jest instrumentem dotacyjnym o najszerszym zakresie tematycznym i największym budżecie.

— W 2015 r. popyt na granty siedmiokrotnie przekroczył możliwości budżetowe konkursu. Natomiast liczba zwycięskich projektów wahała się w granicach 12 proc. Powód? Zasady naboru nie były w pełni dostosowane do potrzeb wnioskodawców i specyfiki przedsięwzięć. Ponadto przedsiębiorcom brakowało umiejętności związanychz odpowiednim przygotowaniem wniosków o wsparcie. Dopiero w 2017 r. success rate (wskaźnik sukcesu) poszybował w górę do ponad 41 proc. — podkreśla Bogusława Mazurek.

W ciągu ostatnich dwóch lat wysokość dofinansowania, o jaką wnioskowali przedsiębiorcy, była niższa niż w 2015 r.

— W 2015 r. przedsiębiorcy uczyli się, jak przygotowywać projekty B+R. Dlatego wartość wnioskowanego wsparcia często była przeszacowana — tłumaczy Łukasz Kościjańczuk.

Szyte na miarę

Eksperci Crido przeanalizowali również konkursy z dotacjami dla nowatorskich spółek z wybranych branż realizujących przedsięwzięcia B+R. Z raportu wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat przedsiębiorcy złożyli 718 wniosków o dofinansowanie z programów sektorowych (działanie 1.2 POIR). Kwota, o jaką się ubiegali, to 3,5 mld zł. Ostatecznie do firm trafiło 40 proc. dostępnej puli (mniej niż 2 mld zł). W 2015 r. wskaźnik sukcesu dla programów sektorowych wynosił średnio 64 proc. Rok później i w 2017 r. było to odpowiednio: 60 i 47 proc. W przypadku niektórych branż sięgał on ponad 90 proc.

— Działanie 1.2 jest najlepiej dopasowanym naborem do potrzeb firm z konkretnych branż. Dzięki innej niż w szybkiej ścieżce formule konkursów przedsiębiorcy składają projekty, które nie odbiegają od oczekiwań NCBR w zakresie zaplanowanych badań. W efekcie firmy częściej otrzymują wnioskowane wsparcie — wyjaśnia Szymon Żółciński, partner w Crido.

Zwraca ponadto uwagę, że rządowa agencja wprowadziła wiele zmian w organizacji naborów i kryteriach oceny wniosków. Partner Crido zastanawia się jednak, czy są one wystarczające, aby przedsiębiorcom udało się wykorzystać całą pulę pieniędzy przeznaczoną na projekty B+R.

— Przekonamy się o tym w ciągu najbliższych dwóch lat. Grantów nadal jest sporo. Warto więc szukać rozwiązań najlepiej dopasowanych do potrzeb przedsiębiorców — konkluduje Szymon Żółciński. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu