Granty dla lubelskiego biznesu

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 26-10-2016, 22:00

Nie tylko sektor MSP, ale również duzi gracze z regionu będą mogli powalczyć o nowe dotacje.

Do końca tego roku Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości (LAWP) ogłosi jeszcze pięć konkursów na unijne wsparcie dla przedsiębiorstw z województwa.

— To kluczowa grupa, do której kierujemy fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). Prawie jedna trzecia wszystkich pieniędzy w nim dostępnych, czyli ok. 3 mld zł, jest zarezerwowana właśnie dla firm — podkreśla Sławomir Sosnowski, marszałek woj. lubelskiego. Jakie projekty mogą liczyć na dofinansowanie?

— Zakres wsparcia jest bardzo szeroki. Od dotacji na ochronę patentową po granty na inwestycje w zaplecze badawczo- -rozwojowe i parki maszynowe. Choć koncentrujemy się głównie na dofinansowaniu sektora MSP, to mogą się o nie starać wszystkie przedsiębiorstwa — zaznacza Sławomir Sosnowski.

Marszałek liczy, że pieniądze z RPO przyczynią się do unowocześnienia procesu produkcji firm. Poza tym MSP będą mogły lepiej przygotować się do ekspansji na nowe rynki. Granty na infrastrukturę B+R w przedsiębiorstwach przewidzianow ramach działania 1.3. RPO. Do wzięcia będzie w sumie 45,7 mln zł. Ogłoszenie konkursu jest planowane w grudniu, a nabór wniosków ruszy w styczniu przyszłego roku. W tym samym czasie szefowie firm będą mogli ubiegać się o dotacje z działania 3.7. „Wzrost konkurencyjności MSP”.

Sięgający 186 mln zł budżet konkursu jest przeznaczony m.in. na nowoczesne technologie, których celem jest rozwój produktów i usług. Pozostałe nabory dotyczą wsparcia projektów w zakresie poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstw (119,3 mln zł), produkcji energii z OZE (ponad 90 mln zł) oraz wyposażania MSP umożliwiającego komercjalizację nowatorskich pomysłów (21,7 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu