Granty na nowatorskie rozwiązania w rolnictwie

opublikowano: 21-04-2022, 20:00

Przedsiębiorcy będą mogli powalczyć o dotacje na innowacje w sektorze rolno-spożywczym.

Przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosili konkurs z dotacjami na opracowanie i wdrożenie innowacji dotyczących produktów rolnych. Chodzi o tworzenie nowych technologii, metod marketingowych i rozwoju łańcuchów dostaw. Pieniądze pochodzą z programu Rozwój Obszarów Wiejskich.

O granty będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy, przedstawiciele jednostek naukowych świadczących usługi doradcze, rolnicy i właściciele lasów. Co ważne, muszą robić to w ramach tzw. grupy operacyjnej działającej na rzecz innowacji. W momencie składania wniosku o dofinansowanie wspomniana grupa powinna mieć numer identyfikacyjny i składać się z przynajmniej dwóch podmiotów. Jej członkowie nie mogą być ze sobą powiązani kapitałowo ani osobowo. Grupa powinna mieć zdolność prawną. W przypadku jej braku musi działać na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej.

Granty sfinansują do 70 proc. kosztów robót budowlanych, zakupu instalacji, maszyn, urządzeń, aparatury naukowo-badawczej, a także wartości niematerialnych i prawnych. Beneficjenci będą mogli przeznaczyć dotacje na badania, nabycie materiałów i wynagrodzenia pracowników. W grę wchodzą również wydatki na przygotowanie dokumentacji technicznej oraz przedsięwzięcia związane z nadzorem inwestorskim i kierowaniem robotami budowlanymi.

— Konkursy organizowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa charakteryzują się szerokim katalogiem kosztów, które można sfinansować grantami. Ponadto beneficjenci mogą liczyć na dodatkowe wsparcie w formie ryczałtu. Pokryje ono bieżące wydatki funkcjonowania grupy — podkreśla Grzegorz Rebkowiec, starszy menedżer w firmie doradczej Crido.

Każdy projekt ma szansę na dofinansowanie w wysokości 6 mln zł.

Niniejsza publikacja została opracowana przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Wyłączną odpowiedzialność za jej treść ponosi Bonnier Business Polska i niekoniecznie odzwierciedla ona poglądy Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane