Granty na nowe produkty i usługi

opublikowano: 13-07-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

MŚP chcące korzystać z wyników prac B+R i wdrażać innowacje, mogą powalczyć o dotacje na ten cel.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Kto może ubiegać się o dotacje
  • Co sfinansują granty
  • Na jakie ułatwienia mogą liczyć przedsiębiorcy

Tylko do 5 sierpnia przedstawiciele biznesu mogą ubiegać się o dofinansowanie na rozwijanie nowych produktów, usług i procesów technologicznych. W puli konkursu „Wdrażanie innowacji przez MŚP” (poddziałanie 1.3.1 programu Polska Wschodnia) jest 30 mln zł. Wsparcie jest przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy od co najmniej pół roku działają w ramach powiązania kooperacyjnego. Ponadto wchodzące w jego skład firmy muszą być zlokalizowane w makroregionie Polska Wschodnia. Obejmuje on województwa lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Realizacja projektów powinna zakończyć się do 31 grudnia 2023 r. Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych projektu to 1 mln zł, natomiast maksymalna wynosi 10 mln zł.

Dotacje sfinansują koszty inwestycji, których celem jest wdrożenie innowacyjnych produktów i procesów technologicznych, w tym bazujących na wynikach prac B+R. Przedsiębiorca będzie mógł przeznaczyć granty m.in. na zakup maszyn i urządzeń, wartości niematerialnych i prawnych oraz usług doradczych.

– W obecnym naborze wprowadziliśmy kilka ułatwień dla przedsiębiorców. Wymagamy od nich mniej dokumentów. Nie będą potrzebne te dotyczące powiązania kooperacyjnego, a także potwierdzające możliwość pozyskania przez firmę ewentualnej pożyczki lub kredytu. Dokumenty związane z finansowaniem zewnętrznym będą wymagane dopiero przy zawieraniu umowy o dofinansowanie, a nie – jak dotychczas – na etapie oceny wniosku – wylicza Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zwraca uwagę, że w obecnym konkursie zmniejszono maksymalną kwotę dotacji, o jaką może ubiegać się powiązanie kooperacyjne. W poprzednich edycjach naboru było to 20 mln zł, natomiast obecnie – 10 mln zł.

– Aby firmy zdążyły zrealizować projekty w wymaganym czasie, czyli do 31 grudnia 2023 roku, muszą dopracować je już na etapie zgłoszenia ich do konkursu. To oznacza, że do wniosku o dotację przedsiębiorca musi dołączyć uzyskane wcześniej pozwolenia i decyzje administracyjne niezbędne do realizacji przedsięwzięcia – zaznacza Dariusz Budrowski.

Na co dofinansowanie:
  • zakup lub leasing środków trwałych innych niż prawo użytkowania wieczystego gruntu i innych niż nieruchomości
  • nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, knowhow oraz innych praw własności intelektualnej
  • zakup usług doradczych świadczonych przez doradców zewnętrznych
  • koszty uzyskania, walidacji i obrony patentów i innych wartości niematerialnych i prawnych
  • koszty zakupu usług doradczych dotyczących inwestycji w innowacje
  • koszty ustanowienia i utrzymania zabezpieczenia zaliczki

Niniejsza publikacja została opracowana przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Wyłączną odpowiedzialność za jej treść ponosi Bonnier Business Polska i niekoniecznie odzwierciedla ona poglądy Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane