Grecja przyznaje się do deficytu ponad 3% w 1999 r.

15-11-2004, 13:17

Deficyt finansów publicznych Grecji przekroczył 3 proc. produktu krajowego brutto w 1999 roku - przyznał w poniedziałek grecki minister gospodarki i finansów Jeorjos Alogoskufis.

Oznacza to, że Grecja w rzeczywistości nie spełniła podstawowego kryterium kwalifikującego do strefy euro, gdy w 2000

roku Unia Europejska podejmowała decyzję o przyjęciu jej do tej strefy od początku 2001 roku.

"Zostało wykazane, że od 1999 roku deficyt nie spadł w żadnym roku poniżej 3 proc. PKB" - powiedział minister po rozmowie z premierem Kostasem Karamanlisem.

Alogoskufis zapowiedział, że w czasie rozpoczynającej się w poniedziałek wieczorem serii spotkań unijnych ministrów finansów w Brukseli zamierza wyjaśnić kwestie związane z deficytem finansów publicznych Grecji w przeszłości.

Ministrowie będą dyskutować o krokach, jakie kraj ten powinien podjąć, aby w przyszłości ograniczyć swój deficyt poniżej

3 proc.

W ubiegłym miesiącu okazało się, że Grecja fałszowała przez kilka lat swe statystyki budżetowe. Deficyt greckich finansów

publicznych ma w tym roku sięgnąć rekordowych 5,3 procent PKB; w roku 2005 rząd w Atenach chce sprowadzić deficyt poniżej pułapu 3 proc.

kd/ ro/ saf/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Grecja przyznaje się do deficytu ponad 3% w 1999 r.