Grecy żądają 50 mln zł od polskiej loterii

Małgorzata Bogucka
opublikowano: 04-01-2008, 00:00

Intralot chce od Polskiego Monopolu Loteryjnego odszkodowania za zerwanie współpracy. Szykuje się kolejny konflikt rządu z inwestorem.

Intralot chce od Polskiego Monopolu Loteryjnego odszkodowania za zerwanie współpracy. Szykuje się kolejny konflikt rządu z inwestorem.

Grecki Intralot jak zapowiedział, tak zrobił. Gigant hazardowy miał do 20 grudnia czas na zgłoszenie roszczeń wobec likwidowanego Polskiego Monopolu Loteryjnego (PML). Za pośrednictwem polskiej spółki zależnej Pollot domaga się ponad 50 mln zł.

Losy niezgody

Grecy uważają, że likwidacja państwowego PML równa się zerwaniu zawartej w 2002 r. dziesięcioletniej umowy o współpracy (Intralot był odpowiedzialny za dystrybucję losów PML) i daje im prawo do żądania odszkodowania. W razie likwidacji polskiej spółki mogą zażądać odszkodowania od skarbu państwa.

— Roszczenie wynika z procedury kodeksowej. Jest związane z postawieniem PML w stan likwidacji — wyjaśnia Tomasz Chalimoniuk, prezes Pollotu reprezentujący interesy Intralotu w Polsce.

I zaraz zastrzega, że nie jest to forma nacisku ani na skarb państwa, ani na PML

Polska firma odrzuca roszczenia Intralotu jako bezpodstawne i nieuzasadnione. I przypomina, że to ona domaga się od inwestora blisko 30 mln zł za niewywiązanie się z postanowień umowy.

— Kwestie sporne między PML, Intralotem i Pollotem są obecnie z powództwa polskiej spółki przedmiotem postępowań arbitrażowych przed paryskim sądem. To jedyna zgodna z postanowieniami umowy droga rozwiązania wzajemnych sporów — mówi Rafał Wiatr, prezes i likwidator PML.

Współpraca z Intralotem miała pomóc PML w wyjściu z finansowej zapaści i zwiększyć przychody z 3 mln zł w 2002 r. do 100 mln zł w 2005 r. Wszystko zostało w sferze planów. W 2006 r. państwowa spółka miała jedynie 1,07 mln zł przychodów. Balansowała na skraju plajty, więc 31 sierpnia 2007 r. zarząd postanowił postawić ją w stan likwidacji.

Ateny kontra Warszawa

Z umowy, do której dotarł „Puls Biznesu”, wynika jednak, że Intralot miałby jeszcze czas na wykazanie się efektami. Przewiduje ona, że „(…) jeżeli w końcu szóstego roku jej obowiązywania sprzedaż LNW (losów) nie osiągnie poziomu 65 mln zł sprzedanych losów lub jeżeli LNW nie osiągną obrotu wysokości 65 mln zł, PML automatycznie przyzna na rzecz Intralotu prawo poprawy tych wyników w okresie 12 miesięcy”.

PML widzi to inaczej.

— Przez pięć lat Grecy nie wykonali żadnego punktu umowy zgodnie z naszymi oczekiwaniami — twierdzi prezes Wiatr.

Przedstawiciele greckiego inwestora nie wykluczają, że sprawa znajdzie finał w sądzie.

— Pollot zastrzega sobie wszelkie konsekwencje prawne w związku ze zgłoszeniem roszczenia. Być może szykuje się kolejny po Eureko proces z inwestorem, w jaki zostanie uwikłana państwowa spółka — mówi osoba zbliżona do Pollotu.

Resort skarbu nie chce uczestniczyć w sporze między firmami, choć o interwencję prosił go ambasador Grecji.

Konflikty rząd — inwestorzy

- Eureko

Polskie rządy od siedmiu lat przeszkadzały Eureko w zdobyciu większości udziałów w PZU. Holendrzy pozwali więc Polskę do sądu arbitrażowego. Wygrali pierwszy etap postępowania i czekają na drugi, decydujący o odszkodowaniu. Stawka: kilka miliardów złotych.

- Vodafone

Vodafone, brytyjski akcjonariusz Polkomtela, skierował w 2006 r. spór do sądu arbitrażowego. Zrobił to po tym, jak TDC, duński akcjonariusz, dostał od polskich —m.in. Orlenu i KGHM — potwierdzenie, że odkupią od niego akcje Plusa.

- Cargill

Amerykański producent słodu zbożowego spiera się z Polską od 2003 r. W 2004 r. złożył pozew w sądzie arbitrażowym. Zarzuca rządowi, że w wyniku negocjacji akcesyjnych do UE Cargill musiał zamknąć fabrykę w Polsce, bo ustalono za niskie limity produkcji słodu. Domaga się 130 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Bogucka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu