Griffin na zakupach u Kulczyka

opublikowano: 15-03-2018, 22:00

Fundusz został właścicielem warszawskiego biurowca Warta Tower, należącego do Kulczyk Real Estate Holding.

Budynek Warta Tower powstał w 2000 r. i ma 28 tys. mkw. na 21 piętrach. Jego największym najemcą jest TUiR Warta. O zakupie tej nieruchomości poinformowała właśnie notowana na warszawskiej giełdzie spółka Griffin Premium RE (GPRE). Za budynek, którego dotychczasowym właścicielem była spółka Kulczyk Real Estate Holding (KREH), zapłaciła 55 mln EUR.

Zobacz więcej

Warta tower

Fot. ARC

— Biurowiec Warta Tower jest wynajęty w ponad 90 proc. i generuje stały przychód z wynajmu. Będzie pełnił ważną funkcję w dywersyfikacji budowanego przez nas portfela. Charakteryzuje się ponadczasową architekturą, dogodną lokalizacją na pograniczu Woli i Śródmieścia oraz świetnym dostępem do komunikacji publicznej. Ta część miasta stała się w ostatnich latach ważnym hubem biznesowym Warszawy. Powstaje tu wiele budynków biurowych. Największe firmy otwierają na Woli biura — mówi Małgorzata Turek, prezes GPRE.

Warta Tower to czwarta nieruchomość nabyta przez GPRE od grudnia 2017 r., kiedy większościowym akcjonariuszem spółki została firma inwestycyjna Globalworth. Fundusz poinformował wtedy o zakupie trzech nieruchomości biurowych o wartości 160 mln EUR (West Gate we Wrocławiu, Tryton Business House w Gdańsku i A4 Business Park w Katowicach).

Zakup Warta Tower to kolejny etap strategii ekspansji firmy Globalworth, której celem jest zbudowanie pozycji jednego z największych właścicieli nieruchomości komercyjnych w Polsce.

Przedstawiciele spółki Kulczyk Real Estate Holding zapytani, czym była motywowana decyzja o sprzedaży Warta Tower i czy planowane są kolejne transakcje, odpowiedzieli krótko: „Nie komentujemy”. Spółka KREH została powołana w 2007 r. i jest częścią grupy Kulczyk Investments. Poprzez podmioty zależne jest właścicielem takich warszawskich biurowców, jak Ufficio Primo czy Krucza House. Według danych JLL, w 2017 r. na warszawskim rynku biurowym właścicieli zmieniły obiekty o łącznej wartości około 630 mln EUR.

— Warszawa z zasobami biurowymi na poziomie prawie 5,3 mln mkw. umacnia pozycję rynku biznesowego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Potwierdzają to wyniki za ubiegły rok. Łącznie w stolicy wynajęto ponad 820 tys. mkw. biur, co jest drugim wynikiem w historii warszawskiego rynku. Absorpcja netto [zapotrzebowania najemców na dodatkowe powierzchnie — red.] wyniosła rekordowe 360 tys. mkw., co jest drugim wynikiem w Europie. Ten rezultat jest szczególnie imponujący, jeśli weźmiemy pod uwagę wielkość powierzchni oddanej do użytkowania w 2017 r., czyli 275 tys. mkw. To oznacza, że rynek wchłonął dodatkowe 85 tys. mkw. ponad całkowitą nową podaż z 2017 r. — tłumaczy Tomasz Puch, dyrektor w JLL. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu