Griffin przetrze giełdowy szlak

Oferta Griffin Premium RE otworzy furtkę dla innych nieruchomościowych projektów planujących pozyskać kapitał z giełdy.

Podmioty z grupy Griffin Real Estate lubią pozyskiwać kapitał przez giełdę. Wczoraj Griffin Premium RE — jedna ze spółek z grupy — potwierdziła informacje „PB” o planowanym IPO. Jego wielkość powinna sięgnąć 150-160 mln EUR, z tego 30 mln EUR będą stanowiły akcje nowej emisji. Będzie to więc jeden z większych debiutów giełdowych w tym roku.

Dorota Wysokińska-Kuzdra, prezes Griffin Premium RE
Zobacz więcej

BIUROWCE NA GPW:

Dorota Wysokińska-Kuzdra, prezes Griffin Premium RE ARC

— Griffin to duży i stabilny inwestor na polskim rynku nieruchomości. Spodziewam się, że oferta publiczna będzie cieszyła się powodzeniem. Może ona przetrzeć szlak dla kolejnych tego typu projektów, zwłaszcza prowadzonych przez dużych graczy, już obecnych na polskim rynku — takich jak np. Capital Park czy GTC.

Nie należy jednak zakładać, że inwestorzy automatycznie będą obejmować akcje wszystkich spółek nieruchomościowych, które będą chciały wejść na GPW w najbliższym czasie. Liczy się skala i przewidywalność, ważna jest też historia — mówi Adam Łukojć, zarządzającyfunduszami akcji w Allianz TFI.

Oferta publiczna akcji Griffin Premium RE powinna rozpocząć się na początku kwietnia — wynika z informacji „PB”. Spółka rozpoczyna właśnie rozmowy z inwestorami. Szefowie Griffin Real Estate deklarowali w „PB”, że myślą raczej o debiucie za granicą, ale wstępne badanie popytu wskazało na spore zainteresowanie inwestorów krajowych i zagranicznych objęciem akcji na GPW.

— IPO Griffina przyciągnie inwestorów z powrotem do sektora nieruchomościowego i otworzy furtkę dla innych, mniejszych tego typu podmiotów — mówi Małgorzata Czaplicka, dyrektor ds. relacji inwestorskich GTC.

Zarejestrowana w Holandii spółka ma w portfelu dziewięć nieruchomości biurowych i biurowo-handlowych. Jest pierwszą spółką działającą w formule REIT, która zamierza wypłacać inwestorom regularną wysoką dywidendę (na poziomie 65 proc. zysku z działalności operacyjnej pomniejszonego o koszty finansowania). W kolejce do debiutu ustawia się wiele mniejszych firm nieruchomościowych, które chcą skorzystać z formuły REIT i czekają na odpowiednią legislację.

Niedawno „PB” pisał o planach debiutu Olivia Business Centre i Katharsis Development. Na legislację REIT czeka też MLP Group, specjalizująca się w zarządzaniu nowoczesnymi centrami magazynowymi. O emisji akcji myśli też GTC.

Funkcję globalnych koordynatorów oraz współzarządzających księgą popytu Griffin Premium RE będą pełnić Bank Zachodni WBK oraz Joh. Berenberg, Gossler & Co., natomiast Dom Maklerski BOŚ będzie pełnił funkcję współmenedżera oferty.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu