Groclin zmienia strategię, kurs rośnie

opublikowano: 28-04-2021, 10:29

Restrukturyzacja nie odbudowała potencjału spółki motoryzacyjnej. Mają to zrobić rowery elektryczne i rozwiązania smart home.

Przeczytaj tekst i dowiedz się:

  • W jaki sposób Groclin próbował ratować sytuację finansową spółki
  • W czym upatruje szansy na odbudowę pozycji

Notowany na GPW Groclin, producent siedzeń i poszyć do foteli samochodowych, sprzedał w lutym, za 5,7 mln zł, udziały w dwóch ukraińskich spółkach. Produkcja w jednej była nierentowna w wyniku spadających zamówień, a w przypadku drugiej nie znalazł „sensownego zagospodarowania” realizowanych od lat hal produkcyjnych. W środę spółka ogłosiła nową strategię, a jej notowania zaczęły rosnąć dwucyfrowo.

Restrukturyzacja nie pomogła

W najlepszych czasach kapitalizacja Groclinu przekraczała 800 mln zł, dziś to ponad 20 mln zł. Po trzech kwartałach 2020 r. spółka miał prawie pięciokrotnie mniejsze przychody r/r (22,2 mln zł), 2,3 mln zł zysku EBITDA (-12,6 proc.) i 0,4 mln zł straty netto (wobec 2,6 mln zł rok wcześniej).

„Aktualna sytuacja majątkowa oraz organizacyjna jest efektem prowadzonych od szeregu lat procesów restrukturyzacyjnych, których celem było dostosowanie działalności do warunków rynkowych i osiągnięcie stałego poziomu rentowności. Efekty prowadzonych procesów restrukturyzacyjnych, zakończonych w IV kwartale 2019 r., zostały zniweczone załamaniem branży motoryzacyjnej w roku 2020 na skutek pandemii” — informuje spółka w raporcie bieżącym.

Próby zdobycia nowych klientów z branż okołomotoryzacyjnych, nawiązania współpracy z innymi producentami i pozyskania inwestora nie pomogły odbudować potencjału sprzed pandemii.

Przejęcie sterów:
Przejęcie sterów:
André Gerstner, prezes Groclinu, przejął kontrolę nad grupą od Zbigniewa Drzymały, który założył Groclin w drugiej połowie lat 70.
Marek Wiśniewski

Elektroniczne rowery i smart rozwiązania dla domów

W 2018 r. główny akcjonariusz Groclinu, Gerstner Managementholding (GMH), zaczął z własnych pieniędzy tworzyć portal rowerowy multibike.pl. W 2020 r. ruszył z drugim etapem projektu — sprzedaż rowerów elektrycznych pod marką Groclin. Giełdowa firma rozpoczęła we wtorek proces przejęcia przedsięwzięcia od spółki eGroclin — trwa jej wycena. Zależnie od decyzji akcjonariuszy chce rozszerzyć działalność o produkcję i sprzedaż rowerów elektrycznych.

„Kontynuacja tego projektu będzie wymagała przeprowadzenia znaczących inwestycji, jednakże obecne dane, którymi dysponuje zarząd, wskazują, że jest to segment bardzo zyskowny, a marka Groclin jako marka rowerów elektrycznych oraz rodzajów towarów i usług związanych z elektromobilnością, odnawialnymi źródłami energii oraz inteligentnymi rozwiązaniami dla budownictwa mieszkaniowego bardzo dobrze postrzegana” — czytamy w raporcie.

To właśnie oferowanie rozwiązań smart home jest drugim kluczowym projektem prowadzonym od kilku lat przez GMH, poprzez spółkę zależną Automatiq, we współpracy z Groclinem.

„Włączenie tego rentownego projektu w struktury emitenta pozwoli na poprawę pozycji rynkowej oraz poszerzenie oferty i uzyskanie znacznie większego efektu skali. Decydując się na zaangażowanie w nowe obszary, zarząd spółki będzie rekomendował akcjonariuszom podjęcie uchwał umożliwiających pozyskanie środków na inwestycje w te projekty, które z całą pewnością pozwolą na wykorzystanie potencjału marki Groclin” — napisała firma w raporcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane