Gronicki: Nie ma możliwości zmniejszenia składki na ubezpieczenia społeczne

14-10-2004, 10:24

Nie ma możliwości zmniejszenia składki na ubezpieczenia społeczne, różnica pomiędzy zbieraną składką na ubezpieczenia społeczne a wysokością świadczeń społecznych wynosi w 2004 r. 50 mld zł - poinformował w czwartek w Sejmie minister finansów Mirosław Gronicki.

"Tyle podatnicy muszą przeznaczyć na dofinansowanie świadczeń" - powiedział Gronicki. W przyszłym roku ta różnica ma się zmniejszyć o "kilka miliardów".

Minister finansów podkreślił, że ogółem wydatki socjalne budżetu to ok. 50 proc. całości wydatków publicznych, "co stanowi rekord w OECD". W Polsce jest też bardzo niski przeciętny wiek emerytalny - 58 lat. Niższy jest tylko na Węgrzech i na Słowacji. W Polsce są też wysokie wydatki na świadczenia rentowe - ok. 4 proc. PKB, podczas gdy średnia dla OECD wynosi 1,5 proc. Wydatki na świadczenia dla rolników wynoszą 2 proc. PKB, ponieważ w 95 proc. państwo dopłaca do tych świadczeń. Ponadto wysoki poziom bezrobocia wymusza duże wydatki na jego zwalczanie - poinformował Gronicki.(PAP)

lach/ pwd/ skr/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gronicki: Nie ma możliwości zmniejszenia składki na ubezpieczenia społeczne