Grudziądz szuka pieniędzy w rządzie i w bankach

opublikowano: 11-12-2019, 22:00

Kwota ratunkowej pożyczki rośnie. Miasto wnioskuje o zwiększenie jej do 320 mln zł.

Objęte programem naprawczym miasto ma prawo do pożyczki od rządu. Grudziądz z niego skorzysta. Wnioskuje o maksymalną kwotę — większą, niż pierwotnie zakładała strona rządowa.

Grudziądz wnioskuje o pożyczkę z budżetu państwa na oddłużenie
szpitala. Aby uniknąć jego likwidacji, musimy go przekształcić w spółkę
kapitałową, a to jest możliwe tylko po oddłużeniu go kwotą ponad 300 mln zł —
mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.
Zobacz więcej

WIDMO LIKWIDACJI:

Grudziądz wnioskuje o pożyczkę z budżetu państwa na oddłużenie szpitala. Aby uniknąć jego likwidacji, musimy go przekształcić w spółkę kapitałową, a to jest możliwe tylko po oddłużeniu go kwotą ponad 300 mln zł — mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. Fot.Mariusz Nasieniewski

— Grudziądz będzie starał się o pożyczkę w wysokości 320 mln zł. Zdajemy sobie sprawę, że w projekcie budżetu państwa na ten cel jest zarezerwowane 250 mln zł, niemniej prezydent Maciej Glamowski złożył w Ministerstwie Finansów awizację o zwiększenie kwoty — informuje Beata Adwent, rzecznik prasowy ratusza w Grudziądzu.

Nadwiślańskie miasto, położone w woj. kujawsko- -pomorskim, zostało jesienią wezwane przez Regionalną Izbę Obrachunkową (RIO) w Bydgoszczy do opracowania planu naprawczego. Za trudną sytuację samorządu odpowiada Szpital im. W. Biegańskiego — formalnie miasto jest jego właścicielem, mimo że leczy on pacjentów z całego regionu. W wyniku wieloletniej rozbudowy i licznych inwestycji dług szpitala urósł do ponad pół miliarda złotych. To od lat ciąży budżetowi.

Jednym z powodów decyzji RIO było zgłoszenie przez prezydenta Grudziądza ryzyka utraty płynności oraz brak możliwości uchwalenia budżetu i wieloletniej prognozyfinansowej. Ponadto miasto wciąż nie pokryło straty operacyjnej szpitala (blisko 49 mln zł) za 2017 r., mimo że było to przewidziane w budżecie na ten rok. Opracowany i uchwalony plan, w którym kwota wsparcia z budżetu państwa sięga 320 mln zł, RIO zaakceptowała w ubiegłym tygodniu. Program obejmuje lata 2019-21.

„Miasto Grudziądz nie planuje restrukturyzacji zaciągniętych zobowiązań, a zatem wysokość pożyczki wynika z niedoboru środków finansowych w 2020 r.” — napisała RIO w uchwale z 4 grudnia.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Pieniądze od państwa w całości pójdą na spłatę długu szpitala. Nie wiadomo, czy rząd zgodzi się na zwiększenie pożyczki.

— Obecnie trwają procedury, nie znamy jeszcze decyzji — mówi Beata Adwent.

Władze miasta podkreślają, że pozyskanie rządowej pożyczki, (będzie spłacana do 2049 r.) jest konieczne. Z powodu wzrostu wydatków (m.in. na gospodarkę odpadami i oświatę) samorząd nie jest obecnie w stanie samodzielnie wdrażać planu naprawczego. Plan Macieja Glamowskiego przewiduje przekształcenie szpitala w spółkę, która przejmie jego wierzytelności, m.in. 150 mln zł, należące do BFF Polska oraz BFF MED-Finance (spółki z włoskiej grupy bankowej), jak podkreśla RIO. Na rozwiązanie trudnej sytuacji miasto ma termin do marca przyszłego roku, inaczej szpitalowi grozi likwidacja. Grudziądz będzie też szukał pieniędzy w bankach.

Formalnie samorząd nie może sobie na to pozwolić. Miasto powołało Grudziądzki Holding Komunalny, który skupi pięć miejskich spółek. Będzie miał zdolność kredytową, bo z formalnego punktu widzenia jest podmiotem niezależnym finansowo od miasta. Ze sprzedaży udziałów i akcji w spółkach samorząd uzyska potencjalnie 116 mln zł, które przeznaczy na łatanie dziur w kasie szpitala. Grudziądz pozostanie jednocześnie właścicielem holdingu i zaciągnie kolejny dług.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy