Grupa Kościuszko rozważy ofertę kupna restauracji "Chłopskie Jadło" od Sfinksa

ISB
19-09-2008, 13:01

Grupa Kościuszko, która w czwartek otrzymała ofertę kupna restauracji działających pod marką "Chłopskie Jadło" od  spółki Sfinks, w poniedziałek może podjąć decyzję, czy rozważy tę propozycję, powiedział w piątek prezes Grupy Kościuszko Jan Kościuszko.

"Najprawdopodobniej ustosunkujemy się do tej propozycji w poniedziałek i podejmiemy decyzję, czy rozmawiać, czy nie. Ta oferta jest szalenie ogólna" - powiedział Kościuszko w TVN CNBC Biznes.

"Ja osobiście nie jestem zwolennikiem wchodzenia po raz drugi do tej samej wody. Chcę zobaczyć, jaką wartość ten biznes ma teraz" - dodał.

W czwartek Sfinks złożył ofertę, m.in. Grupie Kościuszko, zakupu restauracji "Chłopskie Jadło". Ponad dwa lata wcześniej (marzec 2006 r.) restauracje pod tą marką Sfinks nabył od prezesa Grupy Kościuszki - Jana Kościuszki - za 27,05 mln zł.

"Pół roku temu były rozmowy ze Sfinksem na ten temat, ale Sfinks się z nich wycofał. Ja i cały zarząd, będąc odpowiedzialnymi za pieniądze inwestorów, którymi zarządzamy, musimy sprawdzić dokładnie, w jakim stanie znajdują się obecnie te restauracje i sporządzić audyty - zarówno technologiczny, jak i finansowy oraz prawny. Dopiero wtedy będziemy mogli odpowiedzieć, czy jesteśmy zainteresowani" - podkreślił Kościuszko.

Prezes powiedział, że chciałby zobaczyć, jak ta marka odnajduje się obecnie na rynku, jak jest postrzegana i jak jest prowadzona sprzedaż usług.

Dodał, że grupa nie miała w planach finansowych takiego przejęcia w tym roku, ponieważ realizuje własne koncepcje, które są w zaawansowanej fazie. Przyjmuje to jednak jako ciekawą propozycję, nad którą zarząd się pochyli.

"Z jednej strony są interesujące lokalizacje, umowy czynszowe ze stosunkowo niskimi czynszami, ale są też rzeczy, które wzbudzają moje obawy - zjawisko wewnętrznego kanibalizmu - "Chłopskie Jadło" i "Polskie Jadło", które zaczęło się mocno rozwijać. W tym momencie w jednym miejscu byłoby stanowczo za dużo naszych restauracji 'premium' o bardzo podobnym charakterze" - wyjaśnił Kościuszko.

We wczorajszym komunikacie Sfinks poinformował, że zamierza sprzedać "Chłopskie Jadło", aby rozwijać restauracje w segmencie "casual dining". Wkrótce spółka zamierza wejść na rynek z nowym konceptem, również w tym segmencie.

Sieć lokali Grupy Kościuszko obejmuje 5 restauracji typu premium "Polskie Jadło", 5 lokali typu "fast-food" "Ready&Go" i 1 typu "mobile" oraz 4 restauracje "Lanczowisko". Drugim segmentem działalności firmy jest produkcja i sprzedaż wyrobów kuchni polskiej pod marką "Polskie Jadło".

Sfinks Polska zarządza obecnie siecią 105 restauracji "Sphinx" (segment "casual dining") zlokalizowanych w całej Polsce i 6 za granicą, 11 restauracjami "Chłopskie Jadło" (segment "premium") i 3 restauracjami "WOOK" (segment "casual dining").

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Grupa Kościuszko rozważy ofertę kupna restauracji "Chłopskie Jadło" od Sfinksa