Grupa Onet idzie w ręce Axel Springer

DI, ESPI
opublikowano: 04-06-2012, 14:12

Onet.pl trafił do Ringer Axel Springer. TVN, dotychczasowy właściciel, zainkasuje 969 mln zł, co wycenia cały portal na 1,275 mld zł.

Umowa przewiduje sprzedaż 100 proc. akcji w Onet w zamian za (i) środki pieniężne w zamian za 75.98 proc. akcji Onet oraz (ii) 25 proc. udziałów w joint venture z RAS  w zamian za pozostałe akcje spółki Onet.

Zgodnie z umową 6.115.716 akcji Onet stanowiących łącznie ok. 75,98 proc. kapitału zakładowego Onetu zostanie sprzedane przez Grupę Onet Poland Holding B.V.  - spółkę całkowicie zależną TVN. Cena sprzedaży będzie wynosiła 968.750.000 zł

Część ceny sprzedaży wynosząca 956.250.000 zł będzie podlegała korekcie odzwierciedlającej kondycję finansową Onetu, ale nie będzie mogła zostać zwiększona o więcej niż 37.500.000 zł.

W dniu zamknięcia transakcji zostanie uiszczone 96 proc. części Wynagrodzenia.

Pozostałe 1.933.357 akcji Onetu zostanie wniesione jako aport do Nabywcy w zamian za 25% udziałów, o wartości 306.250.000 zł, w podwyższonym kapitale zakładowym nabywcy.

Wycena Onet wynikająca z transakcji wynosi około 1.275.000.000 zł, w porównaniu do pierwotnej wartości inwestycji TVN wykazanej w jego jednostkowych sprawozdaniach finansowych w kwocie 1.374.000.000 zł. Co więcej, wartość netto aktywów Onetu wynosi 250.000.000 zł. W konsekwencji w wyniku realizacji transakcji sprzedaży Onet, Spółka rozpozna stratę z aktualizacji wyceny w wysokości około 350.000.000 zł w swoich skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych oraz stratę z aktualizacji wyceny około 99.000.000 zł w swoich jednostkowych sprawozdaniach finansowych.


O tym, że Onet trafi do Ringier Axel Springer pierwszy informował "Puls Biznesu". Pisaliśmy m.in., że dotychczasowy właściciel za za wszelką cenę próbuje uspokoić pracowników, którzy i tak od wielu miesięcy są zaniepokojeni perspektywą zmiany właściciela w spółce, przez lata uważanej za strategiczną i mocno rozwojową część grupy.

— Chcemy utrzymać i wzmocnić pozycję najsilniejszej platformy informacyjno-rozrywkowej na rynku. Współpraca z Ringier Axel Springer ma doprowadzić do zwiększenia przychodów i zwiększyć bezwzględne wartości osiąganej przez nas EBITDA. O poprawę rentowności mierzonej w proporcji do przychodów trudno mówić, bo i tak jest już bardzo wysoka — mówił Robert Bednarski, prezes Onetu.

Silna pozycja portali horyzontalnych, jak Onet, to specyfika polskiego rynku, unikat na skalę światową. Analitycy spodziewają się, że ich pozycja na rynku będzie maleć. W pierwszym kwartale tego roku przychody Onetu spadły (o 3 proc.) — po raz pierwszy na przestrzeni 2,5 roku. Spółka tłumaczy to słabszym rynkiem reklamowym. To spowodowało spadek EBITDA o 7 proc. z marżą EBITDA na poziomie 32 proc. — Axel Springer ma szerokie portfolio produktów, głównie obecnych w segmencie prasowym, niektóre w multimedialnym — od „Newsweeka” i „Forbesa” poprzez „Top Gear” czy „Przegląd Sportowy” po „Fakt”. Chcemy połączyć te brandy z możliwościami dotarcia Onetu. To bardzo silna podstawa do synergii — mówił Robert Bednarski.

Pieniądze ze sprzedaży spółka chce przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Markus Tellenbach szacuje, że na koniec tego roku wskaźnik długu netto może spaść do 3 razy EBITDA z obecnego poziomu 4,1 razy EBITDA.

— Możliwa jest wysoka wycena Onetu, która powinna nas usatysfakcjonować tak, byśmy uzyskali pełną wartość za spółkę — mówił nam Markus Tellenbach, szef TVN, który wycenia Onet w księgach na prawie 1,4 mld zł.

Okazało się, że cena jest jednak niższa.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ESPI

Polecane