Gwałtowny skok rejestracji aut w Europie

opublikowano: 19-09-2018, 12:40

Liczba rejestracji samochodów w Europie wzrosła gwałtownie w sierpniu. Według ekspertów jedną z przyczyn była chęć producentów do  dostarczenia z fabryk jak największej liczby pojazdów przed wejściem w życie nowych przepisów dotyczących kontroli emisji spalin.

Według danych opublikowanych w środę przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA), dostawy nowych samochodów pasażerskich wzrosły w sierpniu 2018 r. o 30 proc. w Unii Europejskiej i Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu. Sprzedaż wzrosła w każdym kraju poza Szwecją, Szwajcarią i Islandią. W ujęciu rok do roku sierpniowe dostawy wzrosły o 5,9 proc. do 10,6 mln pojazdów.

Zobacz więcej

Volkswagen, test emisji spalin

fot. Bloomberg

Najbardziej prawdopodobnym wytłumaczeniem tego wyjątkowego wzrostu jest wprowadzenie nowego testu WLTP – napisało w oświadczeniu ACEA, odnosząc się do nowej Światowej Zharmonizowanej Procedury Badania Pojazdów, która dotyczyć ma wszystkich samochodów zarejestrowanych po 1 września.

Ostrzejsze metody testowania, mające na celu uzyskanie wyników bardziej zgodnych z rzeczywistymi warunkami, okazały się przeszkodą dla wielu producentów samochodów. W zeszłym tygodniu koncern Volkswagen poinformował, że surowsze wymogi są kluczowym powodem, dla którego w tym roku trudno będzie osiągnąć zaplanowane wcześniej cele dostaw, zaś koncern Daimler wyróżnił również WLTP jako przeszkodę w prowadzeniu swojej działalności. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu