Gwiazdy show-biznesu znów pójdą pod młotek

  • Ewa Bednarz
08-10-2013, 00:00

Trwa przedaukcyjna wystawa fotografii z kolekcji Grace Radziwiłł. Są m.in. Kate Moss, Audrey Hepburn i Brigitte Bardot.

Fotografie znanych postaci robią w Polsce furorę. Rynek rozbudziła Marilyn Monroe, której portrety rozchodziły się na pniu. Później do Warszawy trafiły m.in. Brigitte Bardot, Audrey Hepburn i Elizabeth Taylor. Teraz przed nami kolejna aukcja odbitek z paryskiej kolekcji Grace Radziwiłł. Tym razem w Desie Unicum do kupienia będą 124 fotografie 22 mistrzów obiektywu. Większość prac jest sygnowana. Ceny zaczynają się od 1-1,5 tys. zł, mimo znacznie wyższych estymacji. Tylko dwie — pokaźnych rozmiarów zmysłowy akt Jane Birkin autorstwa Jeana Fizeta i nie mniejsza fotografia Guy’a Marineau z pokazu jednego z największych eksperymentatorów mody — Husseina Chalayana, brytyjskiego projektanta tureckiego pochodzenia, zostały wycenione po 4 tys. zł.

ZMYSŁOWO: Sygnowany
portret Jane Birkin Jeana Pierre’a
Fizeta licytowany będzie w Desie
Unicum od 4 tys. zł.
Zobacz więcej

ZMYSŁOWO: Sygnowany portret Jane Birkin Jeana Pierre’a Fizeta licytowany będzie w Desie Unicum od 4 tys. zł.

Na aukcji powrócą gwiazdy filmu i mody lat 60., 70. i 80. XX w. Artystyczny świat reprezentują m.in.: The Beatles, Woody Allen, Andy Warhol, Audrey Hepburn i Brigitte Bardot, a świat wielkich kreatorów mody i top modelek: Yves Saint Laurent, Karl Lagerfeld, Coco Chanel, Naomi Campbell, Kate Moss, Carla Bruni i Eva Herzigova. Będą fotografie nie tylko pozowane, ale również dokumentujące świat bohemy: podczas koncertów, na planach filmów, na wybiegu. Nie zbraknie także ujęć prywatnych. Katalog otwiera sugestywny portret zamyślonej Brigitte Bardot sfotografowanej przez legendę obiektywu — Shahrokha Hatami. Artysta fotografował nie tylko znane postacie filmu i estrady, ale również polityki. Był autorem m.in. opublikowanego w „Life Magazine” reportażu z obalenia premiera Irana Mohammeda Mossadegha i przywrócenia do władzy szacha w 1953 r. 25 lat później utrwalał dramatyczne walki uliczne podczas rewolucji irańskiej.

W drugiej części życia zawodowego związał się z filmem.Pracował przy takich produkcjach, jak: „Casino Royal”, „Doktor Żywago”, „Dziecko Rosemary”. Jako fotograf gwiazd filmu i mody zasłynął ze zjednania sobie niedostępnej Coco Chanel. Jej unikalne ujęcia będą licytowane od 2 tys. zł. Hatami przyjaźnił się również z Sharon Tate, zamordowaną żoną Romana Polańskiego, której portret wyceniono na wywoławcze 1 tys. zł i Mią Farrow, o której nakręcił nawet film dokumentalny. Cenione są także jego zdjęcia Beatlesów zrobione na zlecenie Paris Match w liverpoolskim Cavern Club. Trzy z nich znalazły się w katalogu — każda z wyceną 2 tys. zł. Pod młotek pójdą także portrety innych muzyków — Louisa Armstronga i Franka Sinatry sfotografowanych przez Davida Lefranca, Micka Jaggera, Madonny i wielu innych. Reżyserów reprezentować będą: Alfred Hitchcock, Roman Polański i Woody Allen, a artystów: Andy Warhol, Salvador Dali i Pablo Picasso. Aukcja odbędzie się 22 października.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Gwiazdy show-biznesu znów pójdą pod młotek