Hala fabryczna może sfinansować magazyn

Marta Barańska
opublikowano: 24-10-2008, 00:00

Jeżeli zainwestowałeś w nieruchomość, to możesz od razu odzyskać ulokowane w niej pieniądze i przeznaczyć je na kolejne inwestycje.

NieruchomoŚci Leasing zwrotny sposobem na szybki dopływ gotówki

Jeżeli zainwestowałeś w nieruchomość, to możesz od razu odzyskać ulokowane w niej pieniądze i przeznaczyć je na kolejne inwestycje.

Mało który rynek leasingu w Europie rośnie tak szybko jak polski. Według Związku Polskiego Leasingu udział leasingu w finansowaniu inwestycji na rynku ruchomości wzrósł z 27,2 proc. w roku 2006 do 33,8 proc. w roku 2007.

Na polskim rynku nieruchomości najczęściej spotykaną formą jest leasing zwrotny. Polega on na tym, że właściciel np. budynku odsprzedaje go firmie leasingowej, która następnie zawiera z nim umowę leasingu. Po jej zakończeniu najczęściej ponownie staje się właścicielem nieruchomości.

Jakie są najważniejsze korzyści z takiego leasingu? Przede wszystkim to, że korzystający nie musi angażować własnych pieniędzy. Jeżeli wcześniej zaangażował się w zakup czy wybudowanie nieruchomości, to dzięki leasingowi może od razu odzyskać zainwestowane pieniądze i przeznaczyć je na kolejne inwestycje.

Przy każdej transakcji lea-singowej wymagany jest udział własny, który zależy od charakteru nieruchomości oraz od oceny sytuacji finansowej klienta (jego zdolności do obsługi rat leasingowych). Im wyższa ocena, tym niższy jest wymagany udział własny.

Coraz częściej na polskim rynku pojawiają się transakcje, w których to firma leasingowa nabywa grunt pod nieruchomość i realizuje inwestycję od podstaw.

— Praktycznie każdy rodzaj nieruchomości może być przedmiotem leasingu, poczynając od hal produkcyjnych i magazynowych, obiektów biurowych i handlowo-usługowych, hoteli i obiektów rekreacyjnych, a skończywszy na obiektach komunalnych — komentuje dyrektor Andrzej Sugajski ze Związku Polskiego Leasingu.

3 razy L

W zależności od potrzeb korzystającego transakcję lea-singową można rozliczyć podatkowo w formie leasingu operacyjnego, finansowego oraz w formie leasingu operacyjnego pozabilansowego.

Każdy rodzaj leasingu niesie odmienne korzyści. I tak:

Podstawową funkcją leasingu operacyjnego jest możliwość zaliczania całości rat leasingowych do pośrednich kosztów uzyskania przychodów. W ujęciu przepisów o podatku od towarów i usług leasing operacyjny traktowany jest jako usługa, więc każda rata leasingowa powiększona jest o podatek VAT. W leasingu operacyjnym z góry określona jest wartość wykupu po zakończeniu okresu leasingu. Z kolei w leasingu finansowym kosztem uzyskania przychodów jest jedynie część odsetkowa raty leasingowej oraz amortyzacja. Wreszcie leasing operacyjny pozabilansowy jest formą najmu długoterminowego, w którym całość rat leasingowych traktowana jest jako koszt uzyskania przychodu (finansujący dokonuje odpisów amortyzacyjnych), a wartość wykupu przedmiotu leasingu nie jest z góry określona.

— Biorąc pod uwagę poszczególne rodzaje leasingu, leasing operacyjny oraz lea-sing operacyjny pozabilansowy związane są z korzyściami podatkowymi. Leasing finansowy zaś umożliwia elastyczne dostosowanie długości umowy leasingu oraz wysokości rat do potrzeb leasingobiorcy — podsumowuje dyrektor Sławomir Szeremeta z Raiffeisen-Leasing Polska.

Umowa leasingu operacyjnego może być zawarta na okres nie krótszy niż 10 lat, natomiast umowa leasingu finansowego nie ma wymogów czasowych. Standardowo umowy leasingu zawierane są na 10 lat, w poszczególnych przypadkach na 15 czy 20 lat.

Kredyt czy leasing

Leasing nieruchomości obarczony jest podobnymi kosztami, co finansowanie kredytem bankowym — odsetki od przyznanego finansowania, opłata przygotowawcza, wycena nieruchomości — dodatkowo ponoszone są koszty umowy leasingowej oraz opłaty notarialne związane z przeniesieniem własności nieruchomości. W przypadku większych nieruchomości dochodzi opłata za audyt prawny.

Podobnie jak przy zakupie z pieniędzy własnych czy w kredycie, korzystający ponosi z reguły wszelkie koszty związane z zakupem nieruchomości, jej ubezpieczeniem na okres trwania umowy leasingu oraz użytkowaniem.

— Firmy leasingowe finansują się praktycznie w tych samych źródłach co banki. W rezultacie koszty są porównywalne bez względu na to, czy finansujemy inwestycje w kredycie, czy w leasingu — mówi Andrzej Sugajski ze Związku Polskiego Leasingu.

W przypadku leasingu operacyjnego dodatkowo uzyskiwane są korzyści podatkowe (całość raty leasingowej jest kosztem uzyskania przychodów), natomiast w przypadku kredytu bankowego kosztem uzyskania przychodów są odsetki oraz odpisy amortyzacyjne według stawki przypisanej do danego środka trwałego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Barańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu