Hammond: zbliża się koniec ery 'zaciskania pasa'

opublikowano: 29-10-2018, 17:33

Brytyjski kanclerz skarbu Philip Hammond powiedział, że era cięć wydatków, która została wprowadzona od czasu zakończenia kryzysu finansowego zbliża się do końca.

Mogę poinformować Brytyjczyków, że ich ciężka praca się opłaca, a era oszczędności dobiega końca - powiedział Hammond podczas prezentacji rocznego planu podatkowego i wydatków.

Philip Hammond
fot. REUTERS_Ruben Sprich_Forum

Hammond znalazł się pod presją, aby zakończyć prawie dekadę cięć wydatków, które ograniczyły publiczne usługi i wzmocniły poparcie dla opozycyjnej Partii Pracy i jej socjalistycznego lidera Jeremy'ego Corbyna. 

Partia Pracy, która łeb w łeb idzie w sondażach z Konserwatystami, twierdzi, że Wielka Brytania musi wydać ponad 100 mld funtów (128 mld USD) na usługi publiczne, aby odwrócić skutki dziesięcioletniego zaciskania pasa.

Hammond uzyskał tym czasie wsparcie od swojego nadzoru fiskalnego. Urząd ds. Zrównoważonego Budżetu stwierdził bowiem, że pożyczki będą o 11,6 mld funtów niższe niż wynikałoby to z wiosennego zestawienia. Kanclerz powiedział również, że OBR zwiększył swoją prognozę wzrostu na 2019 r. do 1,6 proc. z 1,3 proc. w marcu, oraz z 1,3 do 1,4 proc. w 2020 r. i  utrzymał 1,4 proc. w 2021. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane