Hayakawa: podwyżka Banku Japonii w tym roku

opublikowano: 05-04-2018, 07:44
aktualizacja: 05-04-2018, 07:45

Bank centralny Japonii prawdopodobnie w ciągu roku podwyższy cel rentowności, uważa Hideo Hayakawa, były główny ekonomista Banku Japonii. Jego zdaniem, inflacja rośnie szybciej niż oczekiwano.

Hayakawa uważa, że jeśli inflacja bazowa osiągnie poziom 1 proc. Bank Japonii podwyższy cel rentowności 10-letnich obligacji Japonii. Obecnie wskaźnik inflacji nie uwzględniający cen żywności i energii wynosi 0,5 proc. Hayakawa, który odszedł z Banku Japonii w 2013 roku po niemal trzech dekadach, prognozuje wzrost inflacji bazowej do 1 proc. do końca tego roku.

- Podwyższenie nie spowoduje zawirowań na rynkach bo stało się niemal powszechne oczekiwanie, że cel długoterminowej rentowności będzie skorygowany po tym jak inflacja bazowa sięgnie 1 proc. – tłumaczy Hayakawa.

Połowa z 40 ekonomistów prywatnych instytucji uważa, że pożądana jest korekta polityki Banku Japonii kiedy inflacja bazowa przekroczy 1 proc. w stabilny sposób, wynika z marcowego badania przeprowadzonego przez Japońskie Centrum Badań Ekonomicznych. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu