Hiperinflacja zmusiła Wenezuelę do wprowadzenia nowych banknotów

opublikowano: 13-06-2019, 07:52

Bank centralny Wenezueli ogłosił wprowadzenie do obiegu nowych banknotów o wysokich nominałach. Mają ułatwić płatności gotówką w warunkach hiperinflacji.

Bank centralny ogłosił w środę wprowadzenie do obiegu banknotów o nominałach 10 tys., 20 tys. i 50 tys. boliwarów. Dotychczas najwyższym nominałem było 500 boliwarów.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Prawie sześciocyfrowa inflacja spowodowała, że płatności gotówką stały się niezwykle trudne, a praktycznie niemożliwe w Wenezueli. Konsumenci płacą głównie kartami lub przelewami elektronicznymi, a tam gdzie to możliwe także innymi niż boliwar walutami. Jednak w wielu miejscach, jak transport publiczny, czy na stacjach paliw, wymagane jest użycie gotówki.

Inflacja w Wenezueli wynosiła według rządu tego kraju 34 proc. w kwietniu i spadła w porównaniu ze styczniem, kiedy sięgała 197 proc. Liczony przez agencję Bloomberg indeks Cafe Con Leche pokazuje jednak, że inflacja sięga w bogatej w ropę Wenezueli niemal 100 tys. proc., choć jest niższa niż na koniec ubiegłego roku kiedy wynosiła 224,9 tys. proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu