Historia giełdowych nastrojów zatoczyła koło

Krzysztof Kolany, Bankier.pl
opublikowano: 26-03-2018, 22:00

GIEŁDOWA SPÓŁKA ROKU 2017: Rok temu mogliśmy powiedzieć, że historia zatoczyła koło — na początku 2017 r. nastroje na warszawskiej giełdzie były rekordowo dobre po tym, jak rok wcześniej znalazły się na dnie. W tegorocznym badaniu profesjonaliści pozostali optymistami

Niemal dwie trzecie ekspertów spodziewa się „dość dobrej” koniunktury na GPW w 2018 r. Dwóch na dziesięciu liczy wręcz na koniunkturę „bardzo dobrą”. Zaledwie 16 proc. obawia się, że sprawy na rynku potoczą się „źle” lub „niezbyt dobrze”. Tak prezentują się wyniki badania przeprowadzonego w lutym 2018 wśród 65 doradców inwestycyjnych, maklerów i analityków giełdowych na zlecenie „Pulsu Biznesu”. Jeszcze dwa lata temu pesymizm wokół warszawskiej giełdy osiągnął najniższy poziom w sięgającej 2002 r. historii tego badania.

Złej lub niezbyt dobrej koniunktury na naszym parkiecie spodziewało się wówczas 61 proc. ankietowanych profesjonalistów. WIG20 i WIG ubijały wtedy dno bessy z 2015 r., więc takie nastroje niespecjalnie dziwiły. Rok później sytuacja odwróciła się o 180 stopni. Gnające „na północ” giełdowe indeksy wywołały błogostan w polskiej branży inwestycyjnej — optymizm ankietowanych ekspertów osiągnął rekordowy poziom w historii badania.

Rok temu dobrej lub bardzo dobrej koniunktury oczekiwało 9 na 10 ankietowanych analityków, maklerów i doradców inwestycyjnych. Po roku giełdowego marazmu entuzjazm przygasł tylko trochę. Nadal przeważająca większość (85 proc.) liczy na dobry rok na warszawskiej giełdzie. To drugi najwyższy odczyt w ciągu ostatnich 17 lat. Tylko nieznacznie wzrósł odsetek pesymistów (z 9 do 14 proc.). Dla doświadczonego inwestora giełdowego takie wyniki mogą być niepokojące. Dobre nastroje większości nierzadko źle wróżą na przyszłość. Hossa na GPW niedawno skończyła dwa lata, co dla tego gatunku jest już wiekiem dość zaawansowanym. Także w historii ankiety „Pulsu Biznesu” okresy giełdowego optymizmu nie trwają dłużej niż dwa lub trzy lata. Choć wycenom spółek wciąż daleko do poziomów uważanych za wysokie, to mWIG40 i sWIG80 znajdują się blisko 10-letnich maksimów. W styczniu WIG nawet zdołał (na krótko) naruszyć szczyt hossy z lipca 2007 r. Jednakże w przypadku GPW dobre nastroje profesjonalistów wcale nie muszą przepowiadać bessy.

W przeszłości trzykrotnie zdarzyły się lata z podobnie wysokim optymizmem giełdowych ekspertów. Odsetek giełdowych „byków” w badaniu „Pulsu Biznesu” przekroczył 80 proc. także w latach 2004, 2013 i 2017. I były to lata na ogół dobre lub bardzo dobre dla posiadaczy akcji. A konkretnie? Proszę bardzo: średnia stopa zwrotu w przypadku WIG wyniosła 19,7, a WIG20 14 proc. mWIG40 dał zarobić przeciętnie 27,5 proc., a sWIG80 aż 37,5 proc. Rzecz jasna historyczne stopy zwrotu nie dają żadnej gwarancji, że uda się je powtórzyć w tym roku. Tym bardziej że ankietowani stanowią dość specyficzną grupę, która z reguły cechuje się ponadprzeciętnym optymizmem w podejściu do rynku, na którym przecież zarabiają na prowizjach i opłatach pobieranych od klientów. Mało który makler odważy się powiedzieć inwestorowi, aby na rok wyszedł z rynku i poobserwował sytuację. Przecież taki klient nie płaci prowizji!

Z reguły niewielu jest też analityków wydających rekomendacje „sprzedaj”, choć zniżkujących walorów na rynku akurat nie brakuje. Znaleźliśmy się w bardzo ciekawym momencie giełdowej historii. Akcje nie są może jakoś okazyjnie tanie, ale na GPW trudno jest mówić o drożyźnie obserwowanej na Wall Street czy na innych rynkach rozwiniętych. Z drugiej strony wielu inwestorów ma świadomość, że trzymając długie pozycje, igrają z… czasem. „Okienko” przed nadejściem kolejnej bessy w Ameryce zdaje się robić niebezpiecznie wąskie — warszawskiej giełdzie może więc w tym cyklu zabraknąć czasu, aby „odpalić” tak jak w roku 2007 czy choćby 1999.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kolany, Bankier.pl

Polecane