Hiszpania: w czasie drugiej fali epidemii zlikwidowano 78 tys. miejsc pracy w turystyce

PAP
opublikowano: 02-12-2020, 19:17

W wyniku restrykcji wprowadzanych od września przez poszczególne wspólnoty autonomiczne Hiszpanii do końca listopada zlikwidowano w tym kraju 78 tys. miejsc pracy w turystyce - wynika z opublikowanych w środę danych ministerstwa pracy i polityki społecznej.

Władze resortu podały, że właśnie turystyka była wśród sektorów najbardziej doświadczonych przez koronakryzys podczas tegorocznej jesieni. Odnotowały, że tylko w listopadzie w całym kraju przybyło ponad 25 tys. osób bezrobotnych.

Wybrzeże wyspy Lanzarote, Hiszpania
Wybrzeże wyspy Lanzarote, Hiszpania
Fot. Lapping/Pixabay

Z szacunków ministerstwa pracy i polityki społecznej wynika, że obecnie w 47-milionowej Hiszpanii zatrudnienia nie posiada 3,85 mln osób.

Sekretarz stanu ds. pracy Joaquin Perez Rey powiedział w środę podczas konferencji w Madrycie, że aktualny poziom bezrobocia w Hiszpanii wynosi około 16 proc. Dodał, że bez inicjatyw rządu służących ochronie rynku pracy, m.in. osób na zwolnieniu tymczasowym w ramach tzw. reżimu ERTE, bezrobocie byłoby znacznie wyższe.

Rząd Hiszpanii szacuje, że obecnie objętych mechanizmem ERTE jest około 740 tys. pracowników.

Z danych Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Madrycie wynika, że do końca października bezrobocie sięgało w całym kraju poziomu 16,3 proc.

W poniedziałek gabinet Pedra Sancheza ogłosił, że spodziewa się w IV kwartale 2020 r. pierwszego wzrostu liczby etatów od czasu nadejścia epidemii koronawirusa. Według prognoz socjalistycznego rządu Hiszpanii liczba nowych miejsc pracy miałaby wzrosnąć o 2 proc. wobec wcześniejszego kwartału.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane