Hochstein: Nord Stream II nie sprzyja jedności europejskiej

opublikowano: 19-07-2016, 10:51

W Europie jest problem fundamentalnej nierówności bezpieczeństwa energetycznego i fundamentalnej nierówności w kwestii energii, uważa Amos Hochstein, specjalny wysłannik amerykańskiego Departamentu Stanu ds. energii.

- Jeśli mówimy o unii energetycznej i jedności w Europie, to one nie istnieją. To cel. Nord Stream II, tak jak jest obecnie projektowany, nie wspiera celu, którym jest unia energetyczna, czy jedność jako taka. Nie wspiera także bezpieczeństwa energetycznego w Europie – powiedział  Hochstein w wywiadzie dla greckiego dziennika Kathimerini.  - Europa jest podzielona na dwie części. Jedna jest zależna od jednego dostawcy energii i nie ma wolnego rynku energii, a druga już go ma. Zbudowanie Nord Stream II w tym momencie utrzyma tą nierównowagę przez następne kilka dekad – podkreślił przedstawiciel amerykańskiego rządu.

Nord Stream
Zobacz więcej

Nord Stream Bloomberg

Jego zdaniem, Komisja Europejska powinna zająć się obawami zgłoszonymi przez państwa członkowskie, które według niego mają dobre powody aby się martwić.  Hochstein zwraca także uwagę, że Nord Stream II może mieć bardzo negatywne skutki dla Ukrainy i Słowacji, dla których opłaty za tranzyt rosyjskiego gazu stanowią istotną część dochodów budżetowych. Zniknięcie ich „z dnia na dzień” spowodowałoby w jego ocenie „dramatyczne” skutki gospodarcze i polityczne. 

- Może byłoby dobrym pomysłem, aby wstrzymać Nord Stream II aby Bruksela mogła zastanowić się nad jego wpływem na środowisko, politykę, gospodarkę i bezpieczeństwo i nie śpieszyć się z projektem, który będzie miał tak duże konsekwencje w tak dużej liczbie krajów  - powiedział Hochstein.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ekathimerini.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu