Holandia: Mniej nabożeństw z uwagi na brak księzy i wysokie ceny energii

Jakub Sławiński, swissinfo.ch
opublikowano: 01-09-2022, 14:49
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rosnące w szybkim tempie rachunki za energię i braki wśród księży skłoniły holenderską diecezję rzymskokatolicką do rezygnacji z niektórych nabożeństw w części kościołów - podaje portal swissinfo.ch

Adobe Stock

Diecezja Roermond znajdująca się w południowej części kraju, nadzorująca niespełna 300 świątyń, zaapelowała do swoich wiernych by pomijać niektóre z nabożeństw. - Finanse nie mogą być dominującym czynnikiem, ale nie możemy też ich ignorować. Jeśli masz tylko garstkę osób, z których każda przekazuje po 1 euro, to nie wystarczy, aby pokryć rachunek za ogrzewanie - powiedział rzecznik diecezji Matheu Bemelmans.

Drugim problemem jest spadająca liczba księży. - Czasami po prostu nie da się znaleźć księdza, który wygłosi nabożeństwo w każdym kościele w każdy weekend” – powiedział Bemelmans.

Wyjaśnił, że diecezja poleciła duchownym, by pomijali niektóre z nabożeństw, jeśli przychodzi na nie tylko garstka wiernych. Jednocześnie księża powinni upewnić się, że każdy ma możliwość uczestnictwa w Mszy św. w innym kościele - dodał rzecznik.

Holandia, tak jak inne europejskie kraje mierzy się teraz z wzrostem cen energii, napędzającym wzrost inflacji, która wynosi obecnie ponad 13 proc. Większość firm i domów w kraju ogrzewanych jest za pomocą gazu - pisze swissinfo.ch

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane